Побічні дії ковідних вакцин вивчили на 99 мільйонах вакцинованих людей

Найбільше дослідження свого роду, за участі більш ніж 99 мільйонів добровольців з усього світу, вказало на частоту виникнення побічних дій від протиковідних вакцин. Хоч з'ясувалося, що вакцини дещо збільшують ризик неврологічних порушень та патологій серця, однак вони суттєво менші за ризики через інфікування ковідом, пише Forbes. Дослідження опубліковане у журналі Vaccine.

Вірусні частинки SARS-CoV-2 під мікроскопом. NIAID-RML / Wikimedia Commons

Вірусні частинки SARS-CoV-2 під мікроскопом. NIAID-RML / Wikimedia Commons


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Які ризики від вакцинації виявили?

Науковці з відділу Глобальної мережі даних про вакцини Всесвітньої організації охорони здоров'я проаналізували, як змінюється після вакцинації частота 13 медичних станів, які раніше мали можливий зв'язок із вакцинами проти ковіду. Серед іншого, рідкісні випадки міокардиту — запалення серцевого м'яза — виявилися частішими після мРНК-вакцин від Pfizer-BioNTech та Moderna. Найвищий, у 6,1 раза — після другої дози Moderna.

Ризик перикардиту — запалення зовнішньої оболонки серця — був у 6,9 раза вищим після третьої дози вакцини від AstraZeneca. Після першої і четвертої дози Moderna він складав 1,7 та 2,6 раза, відповідно.

Після вакцини AstraZeneca у 2,5 раза вищим виявився ризик аутоімунного розладу з ураженням нервів — синдрома Гієна — Барре. У 2,2 раза вищим був ризик гострого розсіяного енцефаломієліту — автоімунної патології головного і спинного мозку, і в 3,8 раза — після вакцини Moderna. Однак ризики цих та інших неврологічних патологій виявилися приблизно у 617 разів вищими при інфікуванні SARS-CoV-2. Також вищі принаймні у кілька разів ризики ураження серцево-судинної системи після інфікування, тож вакцинація все ще безпечніша за хворобу, наголошують автори.

  • Раніше дослідження за участі 45 тисяч учасників вказало, що більшість побічних дій після вакцини проти коронавірусу були наслідком ноцебо — самонавіюванням через очікування негативного результату від втручання.