Плівка зі фтором захистила емаль зубів від руйнування кока-колою

Нанесення захисної плівки зі фтором на зубну емаль захистило її від пошкодження під впливом газованих напоїв. Раніше науковці вже довели, що пошкодження емалі під впливом газованих напоїв, зокрема з високою кислотністю, як кока-кола, робить їх вразливими до карієсу. Дослідники сподіваються, що їхній винахід допоможе протистояти утворенню карієсу, особливо у дітей, які часто споживають ці напої. Результати опублікували в журналі Biomaterials Research.

Плівка зі фтором захистила емаль зубів від руйнування газованими напоями, зокрема кока-колою. GIPHY

Плівка зі фтором захистила емаль зубів від руйнування газованими напоями, зокрема кока-колою. GIPHY

Як вивчали вплив кока-коли на емаль?

Науковці проводили дослідження на зразках емалі з молярів, тобто великих кутніх зубів, отриманих від добровольців. Частину зразків вони вкривали сполукою срібла з аміаком і фтором (SDF), яку використовують для лікування карієсу, а іншу частину — не обробляли нічим. Після цього зразки емалі занурювали у кока-колу на час від 10 секунд до години. Такий вибір напою зробили тому, що кока-кола не лише має високий вміст цукру, який призводить до карієсу, але й низький рівень pH, тобто високу кислотність, що може додатково пошкоджувати зуби.

Емаль зубів під мікроскопом: верхній рядок — необроблена емаль, нижній — оброблена SDF. Saha et al. / Biomaterials Research, 2024

Емаль зубів під мікроскопом: верхній рядок — необроблена емаль, нижній — оброблена SDF. Saha et al. / Biomaterials Research, 2024

Для вимірювання змін у структурі емалі під впливом кока-коли науковці застосовували атомно-силову мікроскопію та спектроскопію. Як виявилося, оброблена SDF емаль майже не змінила свою шорсткість — вона зросла з 64 до 70 нанометрів, тоді як в необробленої емалі шорсткість зросла з 83 до 287 нанометрів. Пружність необробленої емалі зменшилася в 10 разів, тоді як в обробленої SDF вона зменшилася лише з 215 до 205 гігапаскалів. Детальніше вивчення структури емалі показало, що на поверхні емалі, обробленої SDF, утворювався захисний шар із мінералу фторапатиту, що знижував ризик пошкоджень зуба.

Ці результати підтверджують, що SDF можна використовувати для запобігання ерозії емалі та карієсу, особливо у випадках високого споживання газованих напоїв й інших продуктів з високою кислотністю. Науковці сподіваються, що така профілактика стане альтернативою більш інвазивним і дорогим стоматологічним процедурам.

Що ще відомо про солодкі напої

🫀 Споживання будь-яких солодких напоїв пов’язали зі збільшенням ризику серцево-судинних захворювань, причому їх вплив був згубнішим, ніж споживання солодощів час від часу.

👅 Кислоти в таких напоях, як кока-кола та пепсі здатні посилювати відчуття солоності продуктів, стимулюючи натрієві канали у клітинах язика, які відповідають за солоний смак.

🥤 Кока-кола також виявилася неефективною у проштовхуванні їжі, яка застрягла у стравоході, попри уявлення, що гази у ній мали б цьому сприяти.