Планетологи склали мапу вивержень марсіанських вулканів

Завдяки даним двох орбітальних апаратів планетологи склали найповнішу мапу лавових потоків, які вкривали Марс внаслідок вивержень вулканів у рівнині Елізій. З'ясувалося, регіон пережив щонайменше 40 потужних вивержень, які навіть перетиналися з повенями. Причому останні вулкани вивергалися всього мільйон років тому, що пізніше, ніж вказували попередні дослідження. Тому відкриття змушує переглянути уявлення вчених про геологічне минуле Марса, пише Science Alert. Стаття науковців опублікована у JGR Planets.

Одна з областей у рівнині Елізій, де чітко видно потоки лави. JPL / NASA

Одна з областей у рівнині Елізій, де чітко видно потоки лави. JPL / NASA

Чому планетологи вивчають давні виверження вулканів на Марсі?

Через відсутність тектоніки плит, як на Землі, Марс довгий час вважався геологічно «мертвою» планетою, а сліди вулканізму на його поверхні — реліктами першого мільярда років еволюції планети. Утім, дедалі більше відкриттів вчених свідчать, що насправді вулкани на Марсі могли вивергатися і менш як мільйон років тому, що вказує на процеси, які відбуваються, наприклад, у мантії Марса.

Тому тепер перед вченими стоїть завдання з'ясувати, якою була марсіанська вулканічна активність, а також як вона змінювала умови на планеті протягом її історії. У своєму дослідженні планетологи Лабораторії реактивного руху NASA вирішили детально відтворити, як вулкани змінювали одну з найбільших рівнин Марса, у якій збереглися сліди як нещодавнього вулканізму, так і повеней, — рівнину Елізій.

Як оцінювали виверження вулканів на Марсі?

Ідеєю вчених було позначити на мапі рівнини Елізій максимальну кількість лавових потоків з урахуванням їхньої товщини й об'єму, щоб оцінити масштаби вивержень вулканів. Для цього науковці зібрали дані камер і радара на орбітальній станції Mars Reconnaissance Orbiter, а також камери й лазерного висотоміра, що були на борту станції Mars Global Surveyor, яка вже завершила місію.

Створена мапа дозволила виявити, що ландшафт рівнини сформували щонайменше 40 вивержень вулканів, які відбувалися протягом останніх 120 мільйонів років. Одне із вивержень вилило на поверхню одразу 16 тисяч кубічних кілометрів лави. Особливості деяких лавових порід свідчать, що при виверженні вони взаємодіяли з водою на поверхні і під поверхнею Марса. Імовірно, і зараз ця вода могла лишитися на планеті у вигляді криги, що збереглася всередині лавових каналів. Дослідження вчених доводить, що Марс тривалий час був геологічно активним, а вулкани грали важливу роль у формуванні його ландшафтів. Науковці сподіваються, що їхня робота надихне дослідити й інші марсіанські регіони, щоб уточнити їхнє минуле.

  • Найбільший вулкан на Марсі й у всій Сонячній системі — це гора Олімп. І нещодавно з'ясувалося, що вона могла бути вулканічним островом посеред океану у далекому минулому планети.