«Персеверанс» зайняли пошуками марсіанського інею

Команда марсохода «Персеверанс» повідомила, що ровер розпочав місію з пошуку інею на Марсі. Дочекавшись підхожої погоди, вчені зібрали спектроскопічні проби з поверхні за допомогою лазера на борту «Персеверанса». Тепер шукатимуть водень чи сполуки з водневим зв'язком у пробах, які вкажуть на появу інею, повідомляє команда ровера у блозі NASA.

Сліди лазера у місці дослідження. NASA / JPL-Caltech / LANL / CNES / IRAP

Сліди лазера у місці дослідження. NASA / JPL-Caltech / LANL / CNES / IRAP

Вже кілька місій на Марс, а зокрема ровер «Оппортьюніті» та «К'юріосіті», займалися пошуками марсіанського інею поблизу місць своїх посадок. Тепер свою місію розпочав і «Персеверанс», який шукатиме замерзлу водяну пару у кратері Єзеро за допомогою свого інструменту SuperCam. Ідея вчених полягає у тому, щоб за допомогою датчиків MEDA, які збирають дані про температуру і вологу, спрогнозувати підхожу для появи інею погоду, а затим, використовуючи лазер у SuperCam, зібрати спектроскопічні дані з поверхні.

Для цього є два методи: лазерно-індукована пробійна спектроскопія (Laser Induced Breakdown Spectroscopy, LIBS) та раманівська спектроскопія. Марсохід лазером «обстрілює» поверхню, а затим аналізує відбите світло на довжині хвилі 1064 нанометри та 532 нанометри для різних методів. Так дослідники зможуть отримати елементний склад порід, а також знайти водень і сполуки з водневим зв'язком, що вкажуть на іній.

Щоб бути впевненими у тому, що марсохід дійсно натрапив на шар з льоду, вчені взяли зразки у непридатну для появи інею погоду, а також у день, коли очікувалися заморозки. Крім того, за допомогою мікрофона на SuperCam дослідники зможуть ідентифікувати шар інею товщиною до 10 мікронів, аналізуючи твердість породи.

Постріляти лазером на Марсі

🖋️На одному з каменів у кратері ровер після того, як взяв зразок, за допомогою лазера лишив відмітку для планетологів, які хочуть запам'ятати положення породи

🎧А також завдяки лазеру «Персеверансу» вдалося дізнатися, як би на Марсі звучала музика

🎼А тут можна почути, як звучить робота SuperCam