Австралійські науковці з'ясували, що склад отрути небезпечних австралійських воронкових павуків залежить від поведінки тварини. Так, у павуків Hadronyche valida при захисті від нападу змінюється склад токсинів, зокрема зменшується концентрація сполук, націлених на комах, пишуть вчені у журналі PLOS ONE.
Що це за павуки?
Австралійських воронкових павуків (Atracidae), які мешкають на півдні та сході континенту, часто називають найотруйнішими для людини павуками серед відомих. Їхня отрута є вкрай складною та містить тисячі токсичних сполук, частина яких має потенціал до застосування у медицині. Між тим, як павуки регулюють концентрацію цих токсинів в отруті та як вона залежить від зовнішніх факторів і поведінки самого павука, незрозуміло. Дослідженням цього зайнялися вчені Університету імені Джеймса Кука та Університету Монаша. Вони проаналізували склад отрути 75 австралійських воронкових павуків чотирьох видів — Atrax robustus, Hadronyche infensa, Hadronyche cerberea та Hadronyche valida — за різних сценаріїв: при полюванні, захисній поведінці та дослідженні нової території.
Як отрута залежить від поведінки?
Для трьох видів вчені не виявили зв'язку між складом отрути й поведінкою, проте це не стосувалося H. valida. Коли павуки цього виду захищалися, у них прискорювалося серцебиття та змінювався склад отрути. Зокрема у ній ставало менше компоненту ω-атракотоксину-Hi1b, який діє лише на комах. Можливо, так вони зберігають енергію, не виробляючи недієвих сполук при нападі на них хижаків, якими, найімовірніше, не є комахи. З іншого боку, речовини δ-атракотоксин-Hva1b, яка діє і проти комах, і проти хребетних, ставало більше. Надалі вчені хочуть з'ясувати, чи і в інших видів спостерігатиметься схожа залежність складу отрути й поведінки. Це допоможе у створенні ефективних протиотрут та виділенні з-поміж токсинів потенційних нових лікарських речовин.