Суматранський орангутан полікував собі рану лікарською рослиною

Самця суматранського орангутана помітили за обробленням рани на своєму обличчі рослиною, що має підтверджену лікарську дію. Науковці вважають, що він продемонстрував вкрай рідкісний серед тварин приклад свідомого самолікування рослиною з біологічно активною дією. Спостереження описане у журналі Scientific Reports.

Самець орангутана зі свіжою раною на обличчі. Armas

Самець орангутана зі свіжою раною на обличчі. Armas


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Свідком чого стали науковці?

Суматранського орангутана (Pongo abelii) Ракуса в індонезійському нацпарку помітили з глибокою раною на обличчі 22 червня 2022 року. Ніхто не бачив, як він поранився, але імовірно, що під час бійки з іншим самцем. До того ж раніше того дня у місцевості чули голоси бійки орангутанів.

Через три дні після цього Ракуса помітили за поїданням стебла та листя ліани Fibraurea tinctoria, яку здавна місцеві жителі використовують як знеболювальний, антибактеріальний, протизапальний і протигрибковий засіб. Через пів години він вже почав жувати листя, але не ковтати його, а наносити масу на всю поверхню рани протягом кількох хвилин. На другий день Ракуса застали знову за харчуванням ліаною.

Ракус із уже загоєною раною. Armas

Ракус із уже загоєною раною. Armas

За наступний місяць, протягом якого науковці спостерігали за орангутаном 6 днів, у Ракуса не було ознак інфікування рани. 30 червня вона вже повністю затягнулася, а до 19 липня від неї залишився лише малопомітний шрам. Вчені припускають, що дії Ракуса з самолікування походили із особистого досвіду. Можливо, він при поїданні ліани випадково торкнувся рани і помітив її знеболювальну дію. Але не виключено, що поведінка передається поміж орангутанами у процесі соціального навчання, хоч до цього часу подібного за ними не помічали.

Кого ще помічали за самолікуванням серед тварин

🐛 Відкриті рани лікують і шимпанзе. Їх застали за тим, як вони обробляють одне одному поранення комахами

🌿 Використання лікарських рослин приписали і самцям птахів дрохв: вони можуть їх їсти, щоб позбавитися кишкових паразитів і збільшити свою привабливість в очах самок

🐜 Самолікування інфекцій виявили навіть у мурах: при зараженні патогенним грибом вони збільшують у раціоні вміст попелиць, чим знижували собі ризик смерті