Однієї години перед екраном виявилося достатньо для погіршення зору дітей
Всього одна година сидіння перед екраном телефона чи іншого ґаджета підвищила ризик появи в дітей міопії, тобто короткозорості, на 21 відсоток. Разом з тим науковці з’ясували, що сидіння перед екраном до години на день є відносно безпечним, а понад чотири години — значно збільшує шанси дитини на погіршення зору. Дослідники сподіваються, що їхнє відкриття спонукатиме батьків і вчителів стежити за екранним часом дітей. Дослідження опублікували в журналі JAMA Network Open.
Як визначали вплив екранів на погіршення зору?
Науковці провели метааналіз інших досліджень щодо часу, який діти віком близько дев’яти років проводили з різними електронними ґаджетами, охопивши дані понад 330 тисяч учасників. Як з’ясувалося, ризик міопії в дітей, які проводили перед екраном до однієї години, зростав не так стрімко та був збільшеним лише на п’ять відсотків порівняно з тими, хто користувався телефоном іще рідше.
А от зі зростанням часу користування ґаджетами до чотирьох годин ризик появи міопії зростав аж на 97 відсотків. Збільшення ризику в тих, хто проводив перед екраном іще більше часу було не таким різким, імовірно, через пристосування ока до впливу випромінювання від екрана. Утім науковці наголошують, що в деяких популяціях, зокрема серед мешканців Азії, частота появи міопії й без того підвищена, тож може мати сенс застосовувати в них більші обмеження екранного часу.
- Але повністю відмовлятися від телефонів не варто — дослідження спростувало міт про те, що довгі розмови телефоном пов’язані з раком мозку.
- Подібні висновки зробили й експерти ВООЗ, наголосивши на потребі досліджень впливу розмов телефоном на дітей і тих, хто користується радіопристроями на роботі.