Радіочастотне випромінювання від телефонів та веж зв’язку не підвищило ризик появи раку мозку чи лейкемії, показало фінансоване Всесвітньою організацією охорони здоров’я дослідження, в межах якого проаналізували 63 попередніх дослідження, проведених у 22 країнах світу з 1994 по 2022 рік. Однак для оцінки впливу випромінювання від веж зв’язку на дітей та використання радіопристроїв на роботі на дорослих потрібні ретельніші дослідження. Такі висновки виклали у статті журналу Environmental International.
Ризик виникнення яких типів раку досліджували?
Науковці поділили випадки раку залежно від джерела випромінювання: телефонів, веж зв’язку та радіопристроїв на роботі. Виявилося, що використання мобільних і бездротових домашніх телефонів навіть на регулярній основі не було пов’язаним з підвищеним ризиком появи пухлин головного мозку, його павутинної оболонки, гіпофіза, слухового нерва або слинних залоз, а також раку мозку в дітей, підлітків та молоді. Ні більш ранній початок використання мобільних телефонів, ні більша тривалість та кількість дзвінків не збільшували ризик появи раку.
Опромінення від веж зв’язку не збільшувало ризик лейкемії та раку мозку в дітей, але досліджень на дорослих поки недостатньо. Користування радіопристроями на роботі, незалежно від тривалості, також не впливало на ризик виникнення пухлин мозку. Крім того, науковці виявили, що деякі дослідження, що виявили зв’язок між використанням телефонів та раком мозку, показували невідповідні справжній частоті виникнення раку мозку в популяції результати.
- Раніше подібного висновку дійшли науковці, що протягом 20 років проводили дослідження звичок спілкування понад 250 тисяч європейців. У ньому ані тривалість користування телефоном, ані частота його використання не збільшили ризик появи раку мозку.