Обмеження споживання цукру в перші 1000 днів життя дитини знизило ризик розвитку у дорослому віці хронічних захворювань, таких як діабет і гіпертонія. Таке обмеження на продаж, а відповідно і споживання, цукру вводили у Сполученому Королівстві після Другої світової війни, що призвело до народження здоровішого покоління. Дослідження опублікували в журналі Science.
Як післявоєнні обмеження допомогли виявити вплив цукру на розвиток хронічних захворювань?
Дослідники аналізували дані про здоров’я учасників дослідження UK Biobank, зачатих в період дії обмежень на продаж цукру, тобто між жовтнем 1951 і червнем 1954, і після скасування цих обмежень, між липнем 1954 і березнем 1956. Хоча в період обмежень цукор дозволяли продавати у кількостях, які відповідають сучасним нормам споживання, після їх скасування споживання цукру зросло майже вдвічі.
Це дозволило дослідникам провести квазіексперимент з порівняння наслідків споживання великих та малих кількостей цукру. Як виявилося, люди, які в перші 1000 днів життя зазнали обмежень у споживанні цукру, мали на 35 відсотків нижчий ризик розвитку діабету та на 20 відсотків — гіпертонії, тобто підвищеного тиску. Найбільший вплив на ризик розвитку хвороб мало обмеження споживання цукру після віку шести місяців, коли діти починають їсти прикорм на додачу до материнського молока.
При цьому за третину цього зниженого ризику відповідало обмеження споживання цукру матір’ю, яка виношувала дитину. У таких людей також на чотири роки пізніше виявляли діабет і на два роки — гіпертонію, порівняно з тими, хто не зазнав обмежень у споживанні цукру. Такі результати свідчать, що обмеження цукру в раціоні може мати не лише короткостроковий ефект, такий як запобігання ожирінню, але й бути засобом профілактики хронічних захворювань у дорослому віці.
- Споживання цукру понад норму пов’язали з пришвидшенням біологічного старіння, тоді як здорове харчування змогло запобігти цьому процесу.
- А от додавання цукру до чаю чи кави не збільшило ризик розвитку цукрового діабету в чоловіків порівняно з тими, хто цукор до напоїв не додавав.