Народилася перша дитина, зачата за допомогою нової технології штучного запліднення зі швидким дозріванням яйцеклітини поза тілом жінки. Ця технологія базується на тому, що зі стовбурових клітин формують подобу фолікула — своєрідного мішечка з клітин, у якому зазвичай дозрівають яйцеклітини. Такий підхід дозволяє зменшити потребу у введенні гормонів жінці для отримання зрілої яйцеклітини, тож підходить пацієнткам, яким введення гормонів протипоказане, наприклад з високим ризиком раку яєчників і молочних залоз. Про це розповів New Atlas.
Чим нова технологія відрізняється від звичайного штучного запліднення?
Зазвичай для штучного запліднення жінкам попередньо вводять гормональні препарати, щоб простимулювати формування більшої кількості яйцеклітин у яєчниках та їх дозрівання. Такий підхід, хоч і збільшує шанси на зачаття дитини, може призводити до синдрому надмірної стимуляції яєчників, через який ці органи набрякають та болять. Крім того, традиційне штучне запліднення може займати від двох до трьох тижнів і бути доволі дорогим.
Альтернативою цього підходу можуть бути методи дозрівання яйцеклітин «у пробірці». Цей метод вперше випробували у 2020 році, викликаючи дозрівання яйцеклітини за допомогою таких самих гормонів, які зазвичай вводять жінкам перед штучним заплідненням. Але компанія Gameto удосконалила цей метод, створивши зі стовбурових клітин природне оточення, у якому яйцеклітина може дозрівати.
УЗД першої жінки, якій провели запліднення за новою технологією, на дев'ятому місяці вагітності. Gameto
Завдяки такому підходу пацієнтки, що проходять процедуру штучного запліднення, потребують на 80 відсотків менше гормональних ін’єкцій, а цикл запліднення триває лише три дні. Перша пацієнтка, яка завдяки цій технології народила дитину, вже відновлюється після пологів у Перу. У майбутньому використання стовбурових клітин під час штучного запліднення допоможе значно зменшити вартість і тривалість процедури, а також навантаження на майбутніх матерів і лікарів.
Як ще допомагають жінкам народити
👵 Використовуючи молоді фолікули, науковці змогли омолодити яйцеклітини старих мишей, що може допомогти з лікуванням вікового безпліддя у жінок.
⏸️ Також у мишей дослідники змогли призупинити розвиток ембріона, що дозволить брати павзу для обстеження ембріона під час штучного запліднення і вводити його жінці у найбільш сприятливі дні циклу.
☀️ А у людей отримані влітку яйцеклітини виявилися якіснішими, краще піддавалися заплідненню «у пробірці» та давали більший шанс на народження живої дитини.
3️⃣ У дітей, народжених від клітин трьох людей, коли ядро з материнської яйцеклітини переносять в яйцеклітину донора, яку потім запліднюють, все одно збереглася частина мітохондрій від матері, тож могли передатися і пов’язані з ними хвороби.