Незадоволеність життям стала передвісником когнітивних порушень у літніх людей

Медики виявили, що погіршення психологічного благополуччя у літніх людей порівняно з іншими людьми їхнього віку може бути передвісником деменції та її попередника — легкого когнітивного порушення. А виявити такий зв’язок вдалося за два роки до встановлення діагнозу. Це показало дослідження тривалістю 14 років, у якому слідкували за психологічним благополуччям добровольців віком 80 років до та після виявлення у них когнітивних порушень. Такі результати опублікували в журналі Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry.

GIPHY

GIPHY

Як деменція була пов’язана з психологічним благополуччям?

Науковці оцінювали шість компонентів психологічного благополуччя: прийняття себе, самостійність, відчуття контролю над своїм життям, наявність цілі у житті, особистісний ріст та позитивне ставлення до інших. У дослідженні взяли участь 910 добровольців, у частини яких пізніше виявили легке когнітивне порушення, тобто незначне зниження розумових здібностей, яке може перерости у деменцію, а може й ні. З цих пацієнтів у третини пізніше розвинулася деменція.

Очікувано, у пацієнтів з легким когнітивним порушенням найшвидше знижувалися показники самостійності, адже пацієнти з такими захворюваннями часто потребують допомоги сторонніх з повсякденними справами. Серед шести складників психологічного благополуччя наявність цілі в житті та особистісний ріст могли б найкраще передбачати легке когнітивне порушення, адже їхні показники падали за три та шість років до встановлення діагнозу відповідно.

Після встановлення діагнозу в пацієнтів з легким когнітивним порушенням показники психологічного благополуччя продовжували знижуватися, порівняно зі здоровими добровольцями. Це підкреслює необхідність надавати підтримку людям, які страждають від когнітивних порушень. А щоб запобігти появі цих порушень, науковці пропонують застосовувати психологічну підтримку завчасно, ще до появи симптомів розумового занепаду.

Як ще буденні речі впливають на появу деменції

🫒 Дослідження на 800 учасниках показало, що дотримання середземноморської дієти допомагає знизити ризик появи деменції та когнітивних порушень у старшому віці.

🥗 Це підтвердило і британське дослідження, у рамках якого протягом 75 років спостерігали за раціоном та здоров’ям людей. Здорове харчування в дитинстві дійсно вдалося пов’язати зі зниженим ризиком деменції в старості.

🍺 А от вживання алкоголю призвело до накопичення у мозку заліза — такі зміни часто супроводжують хворобу Альцгеймера. Причому для такого ефекту достатньо кількох алкогольних напоїв на тиждень.