Нейтронна зоря подала «ознаки життя» потужними спалахами

Нейтронна зоря, попри відсутність внутрішніх джерел енергії, подала «ознаки життя» надзвичайно яскравими оптичними спалахами. Досі вчені не спостерігали такої активності від зір, які завершили свою еволюцію, але виявляли схожі спалахи від невизначених джерел. Тому відкриття допоможе дослідникам розібратися у природі цього явища, пише Університет Корнелла. Стаття науковців опублікована у Nature.

Художнє зображення нейтронної зорі. Pitris / iStock

Художнє зображення нейтронної зорі. Pitris / iStock

Які спалахи спостерігали вчені?

7 вересня система спостережень Zwicky Transient Facility зареєструвала короткий, тривалістю у хвилину, але яскравий оптичний спалах, який астрономи визначили як FBOT (Fast Optical Blue Transient) — клас яскравіших за наднові спалахів невідомої природи, відкритий у 2018 році. Спалах отримав назву «тасманійський диявол» через збіг літер у його офіційній назві у каталозі — AT2022tsd.

Як засвідчили спостереження, «тасманійський диявол» виник на відстані близько мільярда світлових років від Землі. А потім, протягом 120 днів, з цього ж місця вчені зареєстрували ще 14 схожих спалахів. Уточнити характеристики спалаху та можливі механізми його появи, науковцям допомогли спостереження ще 15 обсерваторій.

Чому спалахи могла спричинити зоря?

Як визначили спостереження, спалах відбувся на відстані 20 тисяч світлових років від ядра галактики з активним зореутворенням. Враховуючи відсутність високоенергетичних спалахів у рентгенівському і гамма-діапазоні, які б супроводжували «тасманійського диявола», астрономи вважають, що його спричинила активність компактного об'єкта — нейтронної зорі чи чорної діри.

Утім, тривалість спалахів і яскравість не збігаються із моделями випромінювання, яке можуть спровокувати чорні діри при поглинанні речовини. Тоді як достатньо енергії для спалахів могла спровокувати молода нейтронна зоря. Попри те, що такі зорі називають мертвими, бо у них вже немає внутрішніх джерел енергії, вони мають потужні магнітні поля, які при обертанні світила здатні спровокувати потужні спалахи. Вчені сподіваються знайти більше прикладів схожого випромінювання, щоб підтвердити, що його джерелом є нейтронні зорі та поставити крапку у дискусіях науковців про FBOT-спалахи.

  • Один з FBOT-спалахів, якого назвали «зябликом», раніше виявив телескоп «Габбл». Він виник між двома галактиками, імовірно, у старому кулястому скупченні зір.
отримав назву
Це традиційний підхід до називання FBOT-спалахів. До прикладу, найперший відомий такий спалах, AT2018cow, назвали «коровою»