Недосипання спричинило порушення обміну речовин в мозку

Недосипання порушило обмін речовин в нейронах, переспрямувавши ресурси з таких важливих процесів, як мислення та пам’ять, на порятунок клітин від загибелі. Такі зміни в обміні речовин нагадують ті, що відбуваються в клітинах людей із хворобою Альцгеймера й іншими нейродегенеративними захворюваннями. Оскільки близько третини дорослих і більшість підлітків недосипають, боротьба з порушеннями сну може запобігти зростанню частоти нейродегенеративних хвороб. Дослідження опублікували в журналі Science Signaling.

Схема того, як розподіляються ресурси в мозку під час здорового сну (зліва) та недосипання (справа). Середній ряд позначає процеси, необхідні для виживання клітини, а нижній — необхідні для передавання сигналів між нейронами, що потрібно для розумових здібностей. Feeney et al. / Science Signaling, 2025

Схема того, як розподіляються ресурси в мозку під час здорового сну (зліва) та недосипання (справа). Середній ряд позначає процеси, необхідні для виживання клітини, а нижній — необхідні для передавання сигналів між нейронами, що потрібно для розумових здібностей. Feeney et al. / Science Signaling, 2025

Як вивчали вплив недосипання на мозок?

Щоб зрозуміти комплексний вплив недосипання на мозок, науковці оглядали попередні дослідження на тваринах і людях. Ці дослідження вивчали витрати енергії, обмін речовин, формування синапсів, необхідних для передавання сигналів між нейронами, і розумову діяльність під впливом недосипання різної тривалості. Першим висновком науковців стало те, що недосипання впливає на баланс між анаболізмом, тобто створенням нових сполук в клітинах, і катаболізмом, тобто їх розщепленням.

Через недосипання починають переважати процеси катаболізму, а отримана енергія йде на підтримання життєдіяльності нейронів і гліальних клітин, які забезпечують їх усім необхідним. Крім того, через недосипання зменшується доступність глюкози, яка є основним джерелом енергії для нейронів. У такій ситуації збільшується розщеплення жирів та утворення окиснених їх форм, які можуть негативно впливати на роботу нейронів, що не мають ефективних механізмів подальшого розщеплення та виведення цих жирів. Це призводить до окисного стресу в клітинах, зокрема до пошкодження ДНК.

Порушення метаболізму, спричинені недосипанням, торкаються не лише нейронів, але й інших клітин з великими енергетичними витратами: м’язових, жирових клітин і клітин печінки. Утім науковці знайшли й докази того, що можна протистояти цьому впливу недосипання на мозок. Зокрема, одне дослідження виявило, що терапія мелатоніном, який покращує якість сну, зменшує симптоми хвороби Альцгеймера. Подальші дослідження допоможуть з’ясувати, як налагодження сну покращує інші процеси в організмі.

Що недосипання робить з рештою організму

💔 Як виявилося, всього дві ночі недостатнього сну змушують людей почуватися на кілька років старшими, ніж вони є насправді.

😴 Лише однієї ночі взагалі без сну виявилося достатньо для того, щоб погіршити імунітет. Але декілька ночей здорового сну знівелювали цей вплив.

😋 Також під час сну утворюється гормон, що запобігає переїданню. Це пояснює, чому недосипання може призводити до зайвої ваги.

❤️‍🩹 Недостатній сон має негативний вплив і на серце, але з’ясувалося, що надолуження недоспаних годин на вихідних може знизити ризик серцево-судинних хвороб.