Навколоземний астероїд Фаетон прискорив своє обертання

За допомогою даних радіообсерваторії Аресібо астрономи змогли оцінити власний період обертання навколоземного астероїда (3200) Фаетон. З'ясувалося, що він здійснює один оберт кожні 3,6 години, однак з кожним роком період обертання зменшується на чотири мілісекунди. Щоб це з'ясувати, астрономам знадобилося 32 роки спостережень. Результати дослідження представили на 54 зустрічі Відділу планетарних наук американського астрономічного товариства, а коротко про них розповідає пресреліз Університету Центральної Флориди.

Зображення Фаетона, отримані за допомогою радіообсерваторії Аресібо у грудні 2017 року. Arecibo / NASA / NSF 

Зображення Фаетона, отримані за допомогою радіообсерваторії Аресібо у грудні 2017 року. Arecibo / NASA / NSF

(3200) Фаетон — це незвичайне небесне тіло, з частинок матеріалу якого, як вважають астрономи, складається метеорний потік Гемініди. Його відносять до астероїдів, однак він володіє кометоподібним хвостом пилу за собою, через що астрономи пропонують називати його кам'яною кометою. Так, замість викидів сублімованої криги, яка просто не могла зберегтися на Фаетоні, його хвіст, імовірно, утворюється з пилу, який збирається на поверхні астероїда як наслідок його термічного руйнування.

Фаетон володіє діаметром у 5,4 кілометра та не становить загрози у найближчому майбутньому. Востаннє він наближався до Землі у 2017 році, завдяки чому його встигла поспостерігати радіообсерваторія Аресібо. Також, ще з 1989 у астрономів є радарні дані спостережень за Фаетоном, тож дослідники мали можливість за кривими блиску оцінити форму астероїда. Вчені дійшли висновку, що астероїд схожий за формою на Рюгу і Бенну: має круглу форму із гребенем на екваторі. Однак остаточно вписати у моделі Фаетон не вийшло. І з'ясувалося, що це можна пояснити зміною періоду обертання Фаетона за час спостережень. Так, Фаетон прискорюється, скорочуючи період свого обертання на чотири мілісекунди на рік, і так обертаючись приблизно кожні 3,6 години.

Також раніше ми розповідали, що вже відомо понад 30 тисяч навколоземних астероїдів, до яких належить і Фаетон.

Навколоземні астероїди

💥Один навколоземний астероїд, Діморф, нещодавно успішно протаранили, уповільнивши його обертання навколо сусіднього Дідима

✨Рюгу вдалося зберегти на собі старший за Сонце зоряний пил

🪨А астероїд 2021 QM1, з яким прогнозували зіткнення через 30 років, втратив свій статус небезпечного для Землі

Оновлено 19.10 о 13.43:
Ми написали, що астероїд уповільнює своє обертання, що є помилковим. Він щороку на чотири мілісекунди скорочує період обертання, що навпаки, його прискорює