Навколо транснептунового об'єкта Квавара знайшли друге крижане кільце

Нові спостереження виявили друге крижане кільце у транснептунового об'єкта Квавара — тіла розміром з карликову планету у поясі Койпера. Кільце простягається на радіус у понад 2 500 кілометрів, що набагато більше, ніж дозволяють теорії формування таких структур. Про своє відкриття астрономи повідомили у Astronomy & Astrophysics.

Схема положення кілець навколо Квавара. Зеленим еліпсом позначена межа Роша — теоретично розрахована межа, за якою кільця не могли б утворитися. Chrystian Luciano Pereira et al. / arXiv, 2023

Схема положення кілець навколо Квавара. Зеленим еліпсом позначена межа Роша — теоретично розрахована межа, за якою кільця не могли б утворитися. Chrystian Luciano Pereira et al. / arXiv, 2023

Що таке Квавар?

Квавар — це типовий транснептуновий об'єкт, тобто тіло, що знаходиться поза орбітою Нептуна у поясі Койпера. Діаметр Квавара складає 1 100 кілометрів, а велика піввісь його орбіти складає 43,4 астрономічної одиниці. У лютому цього року навколо Квавара виявили крижане кільце — з ним Квавар став третім відомим малим тілом Сонячної системи, оточеним кільцем.

З метою детальніше дослідити перше кільце, астрономи з Національної обсерваторії Бразилії спільно з колегами спостерігали за Кваваром за допомогою обсерваторії Джеміні і телескопа CFHT. Під час проходження об'єкта на тлі фонової зорі, науковці виявили навколо Квавара друге кільце.

Чим незвичайне нове кільце Квавара?

Радіус другого кільця астрономи оцінили у 2 520±20 кілометри, а товщину кільця — у 10 кілометрів. Воно знаходиться в одній площині з першим кільцем Квавара, однак ближче до тіла — на відстані 4,6 радіуса Квавара, тоді як перше кільце знаходиться на відстані 7,4 радіуса Квавара. Обидва кільця знаходяться за межами так званої межі Роша — відстані від тіла, на якій об'єкти можуть зберігати цілісність під дією припливних сил. Тобто, згідно з теоретичними розрахунками, з кілець Квавара мали б утворитися супутники навколо нього. Що саме утримує пил і крижинки у кільцях навколо Квавара, астрономам невідомо.

Раніше ми розповідали, як за допомогою телескопа «Джеймс Вебб» астрономи змогли уточнити склад кілець кентавра Харікло.