«Джеймс Вебб» знайшов метан в атмосфері теплого юпітера

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» виявив метан в атмосфері теплого юпітера — схожої за розміром на Юпітер газової планети, але гарячішої за нього. Виявити сполуку вдалося завдяки спостереженням за планетою у час, коли вона проходила попереду і позаду своєї зорі, а відкриття допоможе краще зрозуміти особливості газових гігантів і у Сонячній системі. Про це розповів Університет штату Аризона, а стаття науковців опублікована у Nature.

Художнє зображення планети. NASA

Художнє зображення планети. NASA

Чим особлива ця планета?

Екзопланета WASP-80b, яку досліджував «Джеймс Вебб», є однією з небагатьох планет-гігантів, що обертаються навколо маломасивних червоних карликів. Оскільки ці зорі менш яскраві, їхнє світло не перешкоджає спостереженням за планетами, тому дослідження WASP-80b допоможе астрономам краще зрозуміти особливості формування газових гігантів.

Сьогодні відомо, що WASP-80b має такий самий, як і у Юпітера радіус, але у половину меншу масу. Рік на планеті триває три дні, а температура сягає 526 градусів Цельсія. Для порівняння, температура Юпітера складає -148 градусів Цельсія, тому WASP-80b належить до теплих юпітерів. Тепер, завдяки спостереженням «Джеймса Вебба», астрономи змогли уточнити і особливості атмосфери WASP-80b.

Що виявили в атмосфері?

Щоб визначити хімічний склад атмосфери WASP-80b, «Джеймс Вебб» спостерігів світло зорі у час, коли планета проходила перед нею. Так, аналізуючи особливості поглинання зоряного світла атмосферою WASP-80b, вчені виявили у її складі водяну пару і метан. Водяну пару часто виявляють на планетах, схожих на WASP-80b, однак метан зустрічається здебільшого на газових гігантах Сонячної системи — Юпітері, Сатурні, Урані і Нептуні. За словами науковців, відкриття допоможе знайти спільне і відмінне між газовими гігантами різних зоряних систем, щоб уточнити шляхи їхнього формування та еволюції.

  • У іншого газового гіганта, WASP-39b, «Джеймс Вебб» виявив в атмосфері вуглекислий газ. Знахідка свідчить, що на планеті ще присутні вода і сірководень.