Міжнародна група вчених проаналізувала 13,4 мільйона смертей у Мексиці за період 1998–2019 років і виявила, що 75 відсотків смертей, пов’язаних із спекою, припадає на людей молодших 35 років. Натомість 96 відсотків смертей, спричинених холодом, зареєстровано серед осіб старше 50 років. Крім того, моделювання показує, що до кінця століття, за сценарієм значних викидів парникових газів, смертність від спеки серед молоді може зрости ще на 32 відсотка. Дослідження опубліковане в журналі Science Advances.
З чим це пов'язане?
Дослідники пов’язують таку тенденцію з тим, що молоді люди частіше задіяні у фізично активній діяльності просто неба та можуть мати менший доступ до засобів охолодження, таких як кондиціонери. Особливо вразливими виявилися діти до 5 років через недосконалу терморегуляцію та слабший імунітет.
Автори наголошують, що їхній аналіз відображає ситуацію за минулі десятиліття без врахування майбутніх змін у системах охорони здоров’я, технологіях адаптації та можливій поведінковій адаптації населення. Утім, за відсутності належних заходів з адаптації до кінця століття в умовах зростання температур така диспропорція між впливом спеки на молодих та холодом на старших може посилитися.
- Аналіз даних з 732 регіонів у 43 країнах показав, що 37 процентів смертей від спеки спричинені саме змінами клімату. Кількість таких смертей зросла на всіх континентах.
- За прогнозами ЮНІСЕФ, до 2050 року 2,2 мільярда дітей зіткнуться з періодами екстремальної спеки тривалістю від 4,5 до 7 днів щорічно. Це особливо небезпечно через недорозвинену систему терморегуляції у дітей.