Зміни клімату визнали причиною третини смертей від спеки у літній період

Дослідники проаналізували дані з 732 регіонів у 43 країнах з 1991 по 2018 роки, щоб оцінити рівень смертності, пов’язаний із додатковим теплом, спричиненим антропогенними змінами клімату. Вони виявили, що смертність від спеки збільшилася на кожному континенті, і що зміни клімату стали причиною приблизно 37% смертей від спеки у найтепліший період року. Відповідна стаття надрукована у журналі Nature Climate Change.

ChicagoDefender

ChicagoDefender

Як змінився клімат у порівнянні з доіндустріальним періодом?

Кліматичні експерти сходяться на тому, що діяльність людини вже змінила клімат. Земля наразі в середньому приблизно на один градус тепліша у порівнянні з доіндустріальною ерою (1850-1900 роки). Ця тенденція істотно різниться географічно: так, кілька регіонів з великим населенням нагрілися більше, ніж на два градуси за Цельсієм, тоді як інші зазнали відносно незначних змін. Найбільш прямий вплив кліматичних змін на здоров’я людини відбувається через перебування у спеку на відкритому повітрі. Це пов'язано із захворюваністю та підвищеним ризиком передчасної смерті.

Яке дослідження провели вчені?

Дослідники вирішили оцінити кількість смертей, пов’язаних із впливом додаткового тепла, що з’явилося внаслідок кліматичних змін. Їхній аналіз включав два етапи. Спершу вони вивчили дані щодо температури та смертності з 732 регіонів у 43 країнах. Зокрема, науковці визначали щоденну смертність та щоденну середню температуру в чотири найспекотніші місяці для кожного регіону. Для цього вони скористалися базою даних MCC Collaborative Research Network. Для цих даних застосували метод моделювання, що називається регресійним аналізом. На другому етапі дослідники використовували прогнозовану реакцію на вплив спеки у період з 1991 по 2018 роки для кожного регіону за двома сценаріями: фактичний, що містив наявні дані щодо кліматичних змін, та контрфактичний, у якому змоделювали клімат під впливом лише природних чинників, тобто без антропогенних змін. Таким чином, вчені відокремили вплив антропогенного потепління на здоров'я людей від природних тенденцій.

Прив’язана до регіонів смертність від спеки, пов’язана зі змінами клімату, у період з 1991 по 2018 рік. Vicedo-Cabrera et al.

Прив’язана до регіонів смертність від спеки, пов’язана зі змінами клімату, у період з 1991 по 2018 рік. Vicedo-Cabrera et al.

Що показали результати?

В усіх досліджуваних локаціях смертність від тепла за фактичним сценарієм становила в середньому 1,56% від усіх смертей у теплу пору року, тоді як за контрафактичним сценарієм вона складала 0,98%. У середньому 9 702 смертей у 732 регіонах за досліджуваний період були пов’язані зі спекою внаслідок змін клімату, що становить близько 37% від усіх смертей від спеки у теплий сезон.

За визначенням науковців, обмеженням для їхньої роботи стала відсутність даних з усіх регіонах світу, наприклад, для великої частини Африки та Південної Азії. Крім того, наведені оцінки не обов'язково є середнім показником для окремих країн, оскільки дослідження включало вибірку певних місць, які в деяких випадках були обмежені одним чи двома містами.

Отримані у роботі дані стосуються середнього глобального підвищення температури лише на один градус, однак навіть за найсуворіших заходів щодо зменшення викидів викопного палива ця цифра буде зростати. На думку науковців, їхнє дослідження вказує на необхідність дій, що пом'якшать наслідки майбутнього потепління.