Потепління ґрунту виявилося швидшим за потепління повітря

Потепління у Центральній Європі сильніше проявилося підвищенням температури ґрунту, ніж температури повітря. Як показує робота німецьких науковців, за останнє десятиліття ґрунти нагрівалися на 0,7 градуса Цельсія швидше, ніж повітря, що може сприяти ще сильнішій втраті землею води та подальшому потеплінню. Про це розповів Центр екологічних досліджень імені Гельмгольца з посиланням на статтю у Nature Climate Change.

Rob Pongsajapan / Flickr

Rob Pongsajapan / Flickr

Як вимірювали температуру ґрунту?

Щоб виявити температурні тенденції для ґрунтів, дослідники використали дані 119 метеорологічних станцій у Європі. Науковці обрали дані про температуру верхніх 10 сантиметрів ґрунту та повітря на висоті двох метрів над землею, зібрані з 1996 по 2021 рік. Виявилося, кількість спекотних днів з огляду на температуру ґрунту була у два рази більша, порівняно з оцінками за температурою повітря. Краща ситуація була для північної Франції, Бельгії і Нідерландів, що науковці пов'язали з відмінностями ґрунтів. Утім, вчені наголосили, що питання нагрівання ґрунтів потребує детальнішого дослідження, адже їхнє потепління загрожує не лише біорізномаїттю і врожаям, а й сприяє нагріванню повітря.

Останні новини глобального потепління

❄️ У вересні цього року антарктична морська крига сягнула рекордно низької площі

🏞️ Ріки глобальне потепління нагріло швидше, ніж океани

🌏 А кліматологи застерігають, що збільшення середньої глобальної температури на 1,5 градуса Цельсія можливе вже до 2030-х років