Надмірне споживання солі збільшило ризик появи екземи

Надмірне споживання солі на 11 відсотків збільшило ризик виникнення екземи — дерматологічного захворювання, що характеризується сухістю та лущенням шкіри. Тому науковці вважають, що зменшення вмісту солі в раціоні може бути ефективним та дешевим способом боротьби з цією хворобою. Про своє відкриття вони повідомили у журналі JAMA Dermatology.

GIPHY

GIPHY

Як сіль може спричиняти екзему?

Екзема уражає до 20 відсотків дітей у всьому світі, а також велику кількість дорослих та літніх людей, однак причини її виникнення до кінця не вивчені. Відомо, що екзема виникає внаслідок хронічного запалення, а одним із факторів ризику його є підвищене споживання натрію, який міститься у харчовій солі. Тож для того, щоб пояснити зв’язок між рівнем солі в раціоні та виникненням екземи, науковці проаналізували споживання натрію у майже 216 тисяч добровольців.

Що дізналися про вплив солі на появу екземи?

Оскільки основна частина натрію виводиться з організму з сечею, а виведення солей дорівнює їхньому надходженню, науковці визначали середній вміст натрію у добовому об’ємі сечі добровольців. Середній рівень натрію у вибірці становив 3,01 грама, що на один грам (або на 50 відсотків) перевищує встановлену норму споживання натрію, тобто 2,1 грама на добу. При цьому лише 11 відсотків учасників мали рівень натрію в сечі, що відповідав нормі.

Науковці встановили, що споживання зайвого грама натрію пов’язане з на 16 відсотків вищим шансом того, що в пацієнта є екзема, та на 11 відсотків вищим ризиком її виникнення. Ба більше — велика кількість солі в раціоні збільшила також ризик погіршення стану пацієнтів з екземою також на 11 відсотків. У добровольців, які вживали нормальну кількість солі, зв’язку з виникненням екземи не виявили.

Науковці також порахували приблизний вміст солі у раціонах 13 тисяч опитаних добровольців і виявили, що у них надходження в організм натрію було навіть вищим — 3,45 грама на добу. У цих учасників був також вищим ризик виникнення екземи, оскільки споживання додаткового грама натрію спричиняло на 22 відсотки більший ризик появи екземи.

Як планують використати ці результати?

Виявлення зв’язку між вживанням солі та появою екземи допоможе пояснити, чому в різних людей ця хвороба протікає по-різному. Також науковці сподіваються, що знання про наслідки надмірного вживання солі спонукатиме людей ретельніше стежити за раціоном, а це, своєю чергою, спричинить зменшення кількості випадків екземи.

  • Надмірне споживання солі пов’язують не лише з появою екземи. Нещодавно ВООЗ закликала зменшити споживання солі, щоб вберегтися від серцево-судинних хвороб.
  • Так, відмова від додавання солі до готових страв допомогла знизити ризик серцевої патології на 20 відсотків, а відмову від солі на користь її замінника пов’язали з нижчим ризиком серцево-судинних захворювань у літніх людей.