На супутнику Юпітера Іо вперше побачили кратер

На архівних знімках супутника Юпітера Іо астроном-аматор першим відшукав ознаки кратера. Досі вважалося, що будь-які сліди, наприклад, від ударів астероїдів, на Іо стирають вулкани. Але знахідка доводить, що на Іо могли зберегтися й інші кратери, які допоможуть відтворити геологічну історію супутника, розповідає New Scientist.

Потенційний кратер (обведений у коло). NASA / JPL-Caltech / Kevin M. Gill

Потенційний кратер (обведений у коло). NASA / JPL-Caltech / Kevin M. Gill

Як знайшли кратер і наскільки впевнені у його походженні?

Кратер запідозрили у крихітній темній плямі шириною до 100 метрів, яку знайшов шведський астроном-аматор Джеспер Сандберг (Jesper Sandberg). Пляма трапилася Сандбергу на знімках Іо, які зробив апарат «Галілео», що облітав Юпітер з 1995 по 2003 роки. Фахівці Лабораторії реактивного руху NASA, які також приєдналися до аналізу цих світлин, відзначають, що точно сказати, чи є пляма кратером, неможливо. Знімки «Галілео» мають низьку роздільну здатність, тому кратер може бути отвором вулкана. Утім, підтвердити чи спростувати відкриття кратера може місія «Юнона», яка теж фотографувала Іо, а у майбутньому і місія JUICE, що наразі летить досліджувати супутники планети-гіганта.

  • Якщо кратер на Іо знайшли вперше, то вулкани супутника відомі давно. Але лише нещодавно вдалося точно їх перелічити — всі 266 штук.