Археологи виявили на півночі Єгипту руїни найбільшої відомої астрономічної обсерваторії Стародавнього Єгипту VI століття до нашої ери, яка була розташована у стародавньому місті Буто. Обсерваторія мала площу 850 квадратних метрів і була побудована у формі літери L з невипаленої цегли. Про це повідомив портал Science Alert.
Якою була стародавня обсерваторія єгиптян?
Усередині обсерваторії знайшли великий сонячний годинник з гномоном, тобто «стрілкою», тінь від якої вказує на певну годину, виготовленим з вапнякових блоків загальною довжиною 4,8 метра. Також в обсерваторії знайшли кам’яний блок з двома округлими каменями на півночі та заході, які теж використовували для вимірювання плину часу.
В обсерваторії виявили низку артефактів, пов’язаних з божествами Стародавнього Єгипту. Серед них був ритуальний човен з зображенням символів богів Гора та Ваджет — їх найбільше цінували у місті Буто. Археологи також знайшли теракотову статую бога Беса, бронзову та гранітну статуї бога Осіріса і фаянсову статую бога Птаха. Знахідки в обсерваторії підкреслюють знання давніх єгиптян з астрономії, які вони використовували для навігації, відстеження розливів Нілу та визначення дат важливих релігійних і політичних подій.
Що ще археологи дізнавалися про Стародавній Єгипет
🏺 У посудинах з однієї з гробниць з Долини царів науковці відшукали сліди речовин, які використовували давні єгиптяни для бальзамування годувальниці фараона Аменхотепа ІІ. За ними вдалося навіть відтворити запах цієї суміші.
🌊 А у зведенні пірамід Гізи давньоєгипетським архітекторам і будівельникам міг допомогти вже не існуючий рукав Нілу, річка Хуфу, який посприяв доставленню будівельних матеріалів до місця зведення пірамід.
📖 Тим часом в Ізраїлі знайшли сліди стародавньої абетки, яку датують XV століттям до нашої ери. Спершу вважали, що вона виникла тут пізніше внаслідок панування Єгипту над цими територіями, однак тепер виявилося, що письмо розвивалося тут незалежно, але мало спільні з єгипетським ознаки.