У нервовій системі личинок плодових мушок дрозофіл біологи знайшли сигнальний шлях, який спонукає їх активніше ковтати більш поживну їжу. Як виявилося, блукаючий нерв личинок посилає з кишківника сигнали про поживність їжі до мозку, а мозок натомість активує нерви стравоходу, які сприяють проковтуванню їжі. Оскільки дрозофіли є модельними тваринами, подібні механізми можуть існувати і в інших видів, зокрема в людини. Тож їх вивчення може допомогти з лікуванням у людей розладів, пов’язаних з ковтанням. Дослідження опублікували в журналі Current Biology.
Як саме мозок залучений у ковтанні?
Науковці за допомогою сканувальної трансмісійної електронної мікроскопії повністю реконструювали частину нервової системи, що з'єднує кишківник і мозок личинки дрозофіли. Вони виявили складну взаємодію між чутливими, моторними та регуляторними нейронами, що контролюють ковтання. Так дослідники встановили, що до регуляції швидкості ковтання та оцінки поживної цінності проковтнутої їжі залучені так звані серотонінергічні нейрони.
Серотонінергічні нейрони у центральній нервовій системі виробляють сигнальну сполуку серотонін, яка відіграє важливу роль у регуляції апетиту, сну та настрою. Як вважають науковці, їхня активація допомагає дрозофілам «запам’ятати» більш поживну їжу, щоб наступного разу ковтати її швидше. Імовірно, такі системи з трьох типів нейронів — чутливого, регуляторного та моторного — обумовили виникнення еволюційно найпростішого процесу навчання. Їхнє вивчення допоможе краще зрозуміти найбільш базові функції організму, такі як регуляція травлення, та розробити методи їх корекції.
Який ще існує зв’язок між їжею і мозком
🧠 Як виявилося, у зоровій корі головного мозку є нейрони, які відповідають саме за розпізнавання їжі у полі зору. А активуються вони сильніше від приготованої, ніж від сирої їжі.
🦌 А займатися одразу двома справами, які регулюють серотонінергічні нейрони, тобто їдою та спанням, пристосувалися північні олені.
🐀 Споживання раціону з жирної їжі зробило пацюків більш тривожними, а також пошкодило їхню мікрофлору кишківника. І на людей такий раціон може впливати схожим чином.