Згідно з результатами аналізу зразків місячного циркону, Місяць сформувався майже на 200 мільйонів років раніше за попередні оцінки. Науковці показали, що під час змін орбіти Місяць зазнав приливного нагрівання і плавлення поверхні. Це призвело до того, що більшість порід поверхні Місяця сформувалися пізніше, 4,35 мільярда років тому, водночас циркони встигли сформуватися раніше — 4,53 мільярда років тому, коли супутник тільки виник. Це пояснює розбіжності в розрахунках віку Місяця, які існували досі. Нове дослідження, опублікували в журналі Nature.
Яким чином формувався супутник Землі?
Нові дані суперечать попереднім результатам датування порід місячного магматичного океану, які вказали на вік супутника в 4,35 мільярда років. На те, що Місяць старший за ці оцінки на 200-400 мільйонів років, вказало вивчення місячного циркону. Оскільки такі кристали не могли утворитися в умовах глобального магматичного океану, науковці припустили, що Місяць сформувався раніше, а потім пережив етап переплавлення кори.
Через вплив приливного нагрівання та переплавлення кори на поверхні Місяця утворилися породи, значно молодші за сам супутник, але при цьому збереглися старші циркони, які не зазнали плавлення. Така теорія дозволяє припустити, що Місяць сформувався за кілька десятків мільйонів років після виникнення Сонячної системи, що узгоджується з моделями формування планет земної групи.
Також плавлення поверхні Місяця може пояснити, чому на ньому менше великих ударних басейнів, ніж очікувалося. Воно пояснює і чому на поверхні Місяця не знаходили металів з протопланетного диска Сонячної системи, на відміну від Землі — вони осіли у його внутрішніх шарах або ядрі замість того, щоб залишитися на поверхні або в корі. Це дослідження допомагає краще зрозуміти процеси формування ранньої Сонячної системи.
Що відомо про історію Місяця
🌚 Індійський місяцехід «Праґ’ян» виявив сліди існування давнього магматичного океану на Місяці — реголіт біля південного полюса супутника містив сліди кристалізації магми.
☄️ Найбільший кратер на поверхні Місяця, басейн Південний полюс — Ейткен, виявився набагато круглішим за попередні оцінки, що підтверджує його формування від падіння єдиного астероїда під майже прямим кутом.
🌋 За зразками реголіту, привезеними китайською місією «Чан’е-6», науковці визначили вік вулканів на зворотному боці Місяця — їм виявилося близько 2,8 мільярда років.