Місяцехід «Праґ’ян», частина місії «Чандраян-3», знайшов свідчення існування давнього магматичного океану біля південного полюса супутника Землі. Виявилося, що в цьому місці кора Місяця складається з реголіту, який є сумішшю викидів з кратерів і продуктів кристалізації первинного місячного океану магми. Це відкриття дозволяє краще зрозуміти історію формування Місяця і допоможе дослідити його структуру зараз. Результатами дослідження поділилися в журналі Nature.
Джерело забору матеріалу на місці посадки. Область навколо місця посадки (позначено суцільною жовтою лінією). Суцільні білі лінії позначають межі міжкратерних рівнин. Nature, 2024
Які особливості місячної кори вивчав апарат?
Під час своєї роботи місяцехід «Праґ’ян» виміряв склад реголіту в 23 точках зупинки апарата. За цим науковці з'ясували, що місячний реголіт навколо місця висадки модуля має майже однаковий склад, особливо у верхньому шарі завтовшки кілька сантиметрів. Реголіт має великий вміст кальцію та алюмінію, а низький — заліза та титану.
Це свідчить про вміст у місячному ґрунті мінералу фероанортозиту, який утворюється внаслідок кристалізації магми. У реголіті також знайшли значну кількість оксиду магнію, який може походити з місячних кратерів та ударного басейну Південний полюс-Ейткен. Це відкриття показує, що сучасна поверхня Місяця формувалася під впливом магматичного океану та астероїдів, які утворили кратери на супутнику.
Що ще «Чандраян-3» вивчає на Місяці
🌛 У серпні минулого року індійський модуль «Чандраян-3» здійснив успішну висадку на Місяць, через що Індія стала четвертою країною, якій вдалося здійснити м'яку посадку на Місяць, після США, СРСР і Китаю.
🌡 Згідно з температурними вимірюваннями, які зробив цей модуль, поверхня супутника виявилася незвично спекотною і прогрілася аж до 70 градусів Цельсія. А от на глибині всього восьми сантиметрів температура падає до -10 градусів.
🛰 Сейсмограф місячного модуля «Вікрам», який також є частиною місії «Чандраян-3» зафіксував імовірний місяцетрус, а також — вібрації від ровера «Праґ'ян», що їздить поруч.
☀️ Основну місію на Місяці ровер «Праґ'ян» індійської місячної місії «Чандраян-3» завершив у вересні минулого року, припаркувавшись на супутнику таким чином, щоб його сонячні панелі отримали світло при наступному сході Сонця і він зміг продовжити роботу.