Новий аналіз даних місії «Розетта» виявив, що комети з сімейства Юпітера, подібні на Чурюмова — Герасименко, могли бути джерелом води на Землі. На це вказала подібність у розподілі ізотопів у кризі цієї комети та воді в земних океанах. Це дослідження змінює попередні уявлення про появу води на Землі, згідно з якими її на нашу планету принесли астероїди, а не комети. Його результати опублікували в журналі Science Advances.
Космічні промені та пил, який може спотворювати дані вимірювань ізотопного складу води, на поверхні комети Чурюмова-Герасименко. ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team MPS / UPD / LAM / IAA / SSO / INTA / UPM / DASP / IDA
Чому науковці сумнівалися у походженні земної води?
Оскільки поверхня Землі в момент її формування 4,6 мільярда років тому мала високу температуру, значна частина наявної тоді на планеті води випарувалася. Як вважать науковці, основними джерелами води після формування Землі стали вулканічна активність та зіткнення із небесними тілами близько чотирьох мільярдів років тому. При цьому більшу схожість за співвідношенням ізотопів водню та дейтерію з земною водою має вода з астероїдів, а крига комет має вищий вміст дейтерію через формування у холодніших умовах.
У 2014 році в рамках місії «Розетта» науковці виявили високу концентрацію дейтерію в кометі 67Р/Чурюмова — Герасименко, що змусило засумніватися в її зв’язку з земною водою. Однак новий підхід до аналізу даних показав, що ці вимірювання могли бути спотворені пилом з коми комети, який впливає на значення співвідношення дейтерію та водню. Це підтвердили за допомогою автоматизованого статистичного аналізу понад 16 тисяч вимірювань місії.
Цей ефект зникає, коли пил досягає зовнішніх меж коми, дозволяючи точніше оцінити ізотопний склад води в тілі комети, що і зробили дослідники. Після корекції даних виявилося, що співвідношення дейтерію до водню в матеріалі комети 67Р/Чурюмова — Герасименко подібне до земного, що знову підкреслює можливу роль комет у доставленні води на Землю.
Що ще цікавого знаходили на кометі
🌟 У 2020 році місія «Розетта» зафіксувала сяйво на кометі Чурюмова — Герасименко внаслідок взаємодії її коми з сонячним вітром.
🛰 Перед проходженням комети у найближчій до Сонця точці орбіти місія «Розетта» виявила на ній понад 40 органічних молекул, подібних до органіки на інших тілах Сонячної системи.
⭐️ Дослідження комет Wild 2 та Чурюмова-Герасименко вказало на те, що амінокислота гліцин може формуватися у міжзоряному просторі навіть без впливу опромінення з зірок.