Мікропластик у хмарах посприяв накопиченню у них токсичних металів

Мікропластик, який потрапив у хмари, виявився вагомим чинником у накопиченні в них токсичних металів, як-от ртуті й свинцю. Як виявили науковці, що зібрали зразки пластику у хмарах над горою Тайшань у Китаї, вода і ультрафіолетове випромінювання роблять пластикові частинки шорсткішими. Через це мікропластик краще адсорбує метали, що підвищує загрозу для земних екосистем, розповідає Американське хімічне товариство. Стаття вчених опублікована в Environmental Science & Technology Letters.

Гора Тайшань. gutou / Shutterstock

Гора Тайшань. gutou / Shutterstock

Чим загрожує мікропластик у повітрі?

Сьогодні мікропластик можна виявити у ґрунтах, океанах, льодовиках та навіть людських серцях. Здебільшого пластикові частинки переносяться через повітря, однак їхній вплив на земну атмосферу лишається малодослідженим. При цьому взаємодія мікропластику з повітряними масами визначає його поширення, а також може впливати на формування хмар, опади і циркуляцію інших видів забруднювачів повітря, зокрема металів. Краще зрозуміти вплив мікропластику на Землю з повітря допоможе дослідження науковців з Університету Шаньдун.

Як вивчали хмарний мікропластик?

Дослідники зібрали 28 проб повітря на вершині гори Тайшань на висоті 1 545 метрів над рівнем моря та виявили у 24 із них мікропластик. Це були частинки поширеного поліетилентерефталату, поліпропілену та поліетилену. І вчені виявили, що у старіших частинках вміст свинцю і ртуті був більшим, ніж у мікропластику, ще не пошкодженому фотостарінням.

Лабораторні експерименти показали, що під впливом ультрафіолетового випромінювання і води, якому мікропластик піддається у хмарах, змінюється поверхня частинок, зокрема на них утворюються борозни і пори. На думку вчених, така шорсткість поверхні сприяє накопиченню на частинках токсичних металів. Цей вплив мікропластику на циркуляцію металів, вважають науковці, може сприяти потраплянню забруднювачів у хмарні краплі, звідки вони з дощем ширитимуться ґрунтами і водоймами. Вчені сподіваються, що їхнє дослідження допоможе краще оцінити ризики пластикового забруднення повітря.

  • Крім загрози від токсичних металів, мікропластик може заподіяти шкоду й озоновому шару Землі, який захищає від шкідливого сонячного випромінювання. Як підрахували науковці, деякі пластикові частинки здатні дістатися стратосфери, де через випромінювання виділятимуть руйнівні для озону сполуки.
  • Більше про мікропластик ми розповідали у матеріалі «Що таке мікропластик?».