Білоголових капуцинів вперше застали за канібалізмом

Дослідники з Японії описали рідкісний випадок канібалізму серед білоголових капуцинів Cebus imitator у Коста-Риці. Вони стали свідками поїдання двома членами групи мертвого дитинчати іншої самки. Це перша реєстрація такої поведінки за 37 років спостереження за цією популяцією, пишуть дослідники у статті журналу Ecology and Evolution.

Канібалізм у природі

Канібалізм, тобто поїдання частин тіла іншої особини свого ж виду, притаманний для багатьох видів тварин. І в деяких випадках він навіть є доцільним, оскільки забезпечує надходження необхідних поживних речовин, приміром, для виведення потомства, як це властиво для багатьох павуків. Водночас така поведінка супроводжується високим ризиком зараження патогенами. Її відносно рідко спостерігають у ссавців, а ще рідше в приматів. Вчені з Університету Токіо в Японії описали рідкісний випадок канібалізму серед білоголових капуцинів (Cebus imitator) Коста-Рики, які є всеїдними, і часто поїдають білок, ящірок, невеликих птахів.

Що спостерігали дослідники?

Під час спостереження за капуцинами науковці почули різкі крики. Вони стали свідками падіння з дерева десятиденного дитинчати після того, як його мати та інша самка прогнали іншого самця. Це не було дивним, оскільки дітовбивство не рідкісне для капуцинів. Воно часто трапляється, наприклад, коли до групи приєднується новий альфа-самець, який прагне встановити “монополію” на розмноження з самками.

Мати намагалася врятувати своє дитинча, але його задні ноги виявилися паралізованими, можливо, внаслідок укусу самця, і невдовзі воно померло. Мати його покинула, але після неї прийшов дворічний самець та почав покусувати пальці дитинчати. Слідом за ним прийшла альфа-самка, яка також прийнялася до поїдання трупа.

Що дивного у цій ситуації?

Першим вчених здивувало те, що капуцини взагалі почали їсти мертве дитинча. Зазвичай вони їдять лише те, що добули самі, і їх ніколи не бачили за поїданням падалі. До того ж, коли вони все ж споживають м’ясо, приміром, дитинчат невеликих хижих, то завжди починають із поїдання обличчя та голови. А цього разу все було навпаки — тварини почали з кінцівок свого сородича. Інші примати теж підходили до тіла, нюхали його, але не приєднувалися до частування. Вони демонстрували поведінку, яка вказувала на їхнє здивування.

Серед приматів в Америці канібалізм є надзвичайно рідкісним явищем. Його зареєстрували лише вісім випадків у представників шести видів із понад ста наявних на американських континентах. Тож що побудило двох капуцинів до поїдання члена своєї групи вчені сказати поки що не можуть.