Манекен їжака врятує тварин від роботизованих газонокосарок

Британські інженери розробили манекен їжака, на якому пропонують випробовувати роботизовані газонокосарки на безпечність для справжніх їжаків, які часто потерпають від садової техніки. На справжню тварину надрукований манекен схожий лише голками, однак вчені розробили методику його використання у тестуванні косарок, засновану на поведінці живих їжаків. Науковці сподіваються, що використання цього методу стане обов'язковим перед продажем робокосарок, що допоможе зберегти популяцію їжаків у природі, розповідає видання New Atlas. Стаття вчених опублікована у журналі Animals.

Манекен їжака, що його розробили у дослідженні. Sophie Lund Rasmussen

Манекен їжака, що його розробили у дослідженні. Sophie Lund Rasmussen

Наскільки їжаки страждають від робокосарок?

Через людську діяльність їжаки втрачають природні помешкання, все частіше оселяючись біля людей, де гинуть зокрема від машин, хімікатів та роботизованих газонокосарок, використання яких росте. Вже зараз, за підрахунками вчених, середній вік поширених у Європі їжаків Erinaceus europaeus скоротився з 9 років до двох. Утім, як немає точної статистики, скільки їжаків гине від робокосарок, так немає й напрацювань щодо того, як можна убезпечити тварин від них. За це вирішили взятися дослідники Оксфордського університету спільно з колегами з Данії і Німеччини.

Як розробляли манекен і як він допоможе?

Із допомогою Центру реабілітації їжаків у Данії науковці постежили за реакцією 50 їжаків на роботизовану газонокосарку без лез. З'ясувалося, тварини мають всього три плани дій на випадок зустрічі з косаркою: тікати, згорнутися у клубок чи навіть обнюхувати техніку. Причому зазвичай після першої зустрічі з косаркою їжаки втрачали до неї інтерес й уникали її, що могло б врятувати їм життя у майбутньому зі справжньою косаркою.

Знімок, отриманий під час експериментів з їжаками і газонокосаркою. Sophie Lund Rasmussen

Знімок, отриманий під час експериментів з їжаками і газонокосаркою. Sophie Lund Rasmussen

Утім, зазвичай не всі їжаки переживають зіткнення з косарками, які наносять їм смертельні травми лезами. Тому науковці вирішили розробити методику краш-тестів для косарок на основі своїх спостережень за їжаками. Вони надрукували на 3D-принтері із жорсткої гуми манекен двох розмірів — дорослого й молодого їжака — який нагадував тіло тварини голками й жорсткістю. З цим манекеном, вважають дослідники, газонокосарки слід випробовувати 60 разів, по 20 на кожне положення фігури: прямо до косарки й поверненими наліво й направо. Якщо система навігації робокосарок розпізнаватиме манекен у всіх положеннях, то її можна визнати безпечною для тварин й на основі цього видати безпековий сертифікат. Дослідники сподіваються, що запровадження таких сертифікатів допомагатиме покупцям у виборі косарок й захистить їжаків.

Що ще про їжаків досліджують вчені

😢 Вчені знайшли найстарішого європейського їжака. На 16 році життя його вбив собака

🗑 Також з'ясувалося, що незалежно від того, живуть їжаки у місті чи селі, вони однаково споживають мікропластик

🦔 🦔 А з хороших новин виявилося, що досі науці були невідомі два види м'якошерстих їжаків