Майже половина смертей від раку в США виявилася пов’язаною зі способом життя
44 відсотки смертей від раку в США виявилися пов’язаними з особливостями способу життя: курінням, вживанням алкоголю, низькою фізичною активністю та споживанням великої кількості сильно обробленого м’яса і малої кількості фруктів та овочів. Найбільше ці звички вплинули на частоту появи раку легень та смертність від нього. Це дослідження підкреслює, що зміна способу життя може позитивно вплинути на зниження ризику появи раку. Його опублікували в журналі CA: A Cancer Journal for Clinicians.
Які ще залежності виявили між способом життя та раком?
Науковці дослідили вибірку з майже 2 мільйонів випадків раку в США станом на 2019 рік, дослідивши 30 різних видів раку. Дослідження показало, що фактори способу життя впливали на розвиток раку не однаково. Куріння виявилося найбільш вагомим фактором ризику, відповідальним за 56 відсотків випадків раку в чоловіків та майже 40 відсотків випадків раку в жінок. Наступними за значущістю факторами ризику були надмірна вага, вживання алкоголю, ступінь опромінення ультрафіолетом та низька фізична активність.
Загалом, для 19 з 30 видів раку фактори способу життя були відповідальними за більш ніж половину випадків хвороби. Утім, науковці підкреслюють, що потрібно вивчити й інші фактори, наприклад вплив довкілля, на появу раку та смертність від нього.
Що ще відомо про вплив способу життя на появу хвороб
🚬 Куріння може бути відповідальним за появу низки хвороб, але, як виявилося, відмова від цієї звички у віці до 45 років знизила ризик появи цих хвороб на 90 відсотків, але і у віці 64 років відмова від паління ще може мати позитивний вплив на здоров’я.
🥩 Нещодавнє дослідження показало, що зменшення споживання сильно обробленого та червоного м’яса може знизити ризик появи діабету другого типу, серцево-судинних захворювань та колоректального раку.
🥦 Американські дослідники підрахували, що у 2018 році незбалансоване харчування, ще один з факторів способу життя, спричинило появу цукрового діабету другого типу у 14 мільйонів людей у всьому світі.