Найкращим часом кинути курити назвали вік до 45 років

Вигода від кидання курити виявилася пов'язаною із віком позбуття звички. Люди можуть зменшити надмірний ризик смерті, пов'язаний із курінням, на 90 відсотків, якщо відмовляться від звички до 45 років, і на 66 відсотків — якщо кинуть палити до 64 років. Такого висновку дійшли американські й британські вчені, про що написали у JAMA Network Open.

Unsplash

Unsplash

Що не ясно про шкоду тютюну?

Шкода від куріння для здоров'я вже не піддається сумнівам у медицині, однак багатьом її аспектам присвячено недостатньо уваги. Відомо, що куріння збільшує ризик ранньої смерті, але чи є він однаковим для представників різної раси й етнічності, а також чи однаковими є в цих групах вигоди від кидання шкідливої звички, та як вона залежить від стажу куріння — менш зрозуміло. Такими питаннями задалися науковці Оксфордського університету та Американської асоціації раку.

У пошуках відповідей вчені проаналізували зібрані за 1997-2018 роки дані про здоров'я й смертність 551 388 учасників віком від 24 до 84 років, які представляли темношкірих, латиноамериканців та білих. Особливу увагу науковці звертали на статус тютюнопаління та смертність у групах людей.

Які ризики пов'язали з сигаретами?

Не зважаючи на расу, етнічність чи стать, куріння супроводжувалося ризиком смертності у більш ніж два рази (а для білих — у три) вищим, ніж у тих, хто ніколи не курив. Натомість статус колишнього курця зменшував ризики, хоча й залежав від віку, у якому кинули погану звичку. У тих, хто перестав курити до 45 років, ризик смерті був у середньому лише на 15 відсотків збільшеним (у латиноамериканців показник сягав 11 відсотків, у білих — 17 відсотків).

Іншими словами, розрахунки вказали, що кидання курити до 45-річного віку зменшує надмірний ризик, пов'язаний з курінням, на 90 відсотків. Кидання курити у віці від 45 до 64 років зменшило ризик на 66 відсотків. Також надмірна смертність була на 50 відсотків меншою у людей, які відмовилися від цигарок більш ніж п'ять років до дослідження, і на 90 відсотків — у тих, що кинули курити за більш ніж 15 років до цього. Ризики переважно стосувалися смерті від раку, серцево-судинних хвороб та хвороб дихальних шляхів.