Магнітні аномалії видали океан під поверхнею супутника Каллісто

Новим доказом існування океану під поверхнею супутника Юпітера Каллісто стали магнітні аномалії. Їх ще 30 років тому виявив космічний апарат «Галілео», але лише тепер науковці змогли знайти їм пояснення. На їхню думку, аномалії виникли через взаємодію океану Каллісто із потужним магнітним полем Юпітера. Й тепер дослідники чекатимуть на космічні місії до Каллісто, які допоможуть перевірити їхні здогадки. Результати опубліковані в AGU Advances.

Каллісто на знімку «Галілео». NASA / JPL / DLR (German Aerospace Center) 

Каллісто на знімку «Галілео». NASA / JPL / DLR (German Aerospace Center)

Як океан створив аномалії?

Спершу зареєстровані «Галілео» аномалії сприйняли за вплив іоносфери Каллісто — тонкого шару її атмосфери, що складається з іонів. Утім, виключно її впливу на вимірювальні інструменти апарата було б замало, щоб пояснити отримані дані. У надії знайти додаткові пояснення у новому дослідженні науковці охопили всі наявні дані про вимірювання магнітних властивостей середовища навколо Каллісто. Так, використовуючи зокрема моделювання, дослідники вирахували, що пояснити дані «Галілео» може океан, існування якого вже давно підозрюють під товстою кригою Каллісто.

На думку науковців, вода в океані супутника солона та насичена іонами, завдяки чому здатна проводити електричний струм. Такий електропровідний океан реагує на змінне магнітне поле Юпітера, створюючи індуковане магнітне поле, яке й було зафіксоване апаратом. За оцінками вчених на основі даних «Галілео», цей океан може сягати десятків кілометрів у глибину, а товщина крижаної оболонки над ним варіюється від десятків до сотень кілометрів. Майбутні місії NASA та ESA, апарати яких вже прямують до Каллісто, проведуть додаткові вимірювання, що дозволять остаточно підтвердити або спростувати ці висновки.

  • Крім океану науковці сподіваються знайти на Каллісто й ознаки життя. І їхні пошуки не безпідставні — раніше телескоп «Джеймс Вебб» знайшов на супутнику викиди вуглекислого газу, які можуть сприяти підтримці життя на Каллісто.