«Джеймс Вебб» підтвердив викиди вуглекислого газу в атмосфері супутника Юпітера Каллісто

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» підтвердив, що з поверхні супутника Юпітера Каллісто викидається вуглекислий газ. Для планетологів це означає, що колообіг вуглецю на Каллісто може бути схожим на земний і сприяти підтримці життя на супутнику, пише New Scientist. Стаття про відкриття доступна на arXiv.

Зображення Каллісто на основі знімків місії «Вояджер-2». NASA / JPL / DLR

Зображення Каллісто на основі знімків місії «Вояджер-2». NASA / JPL / DLR


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Навіщо «Джеймс Вебб» стежив за Каллісто?

Три найбільші супутники Юпітера — Ганімед, Європа і Каллісто — відомі тим, що можуть приховувати під своїми поверхнями океани. Але якщо принаймні на Європі на користь цього свідчать викиди водяної пари, то Каллісто видається суцільним скрижанілим тілом із великою кількістю кратерів. Тому здогадок про те, який океан на супутнику і чи можуть у ньому бути придатні для появи життя умови — не вистачає.

Сьогодні астрономи намагаються знайти на поверхні супутника якомога більше підказок, які б свідчили про його океан. Найбільше таких даних про Каллісто зміг зібрати апарат «Галілео» майже 30 років тому. Тож тепер на супутник вирішили націлити один з найпотужніших інфрачервоних телескопів «Джеймс Вебб».

Чому планетологам цікавий колообіг вуглецю на Каллісто?

Основною знахідкою «Джеймса Вебба» став вуглекислий газ, що знаходиться в атмосфері Каллісто. Раніше «Галлілео» зміг знайти цей газ лише у замороженому вигляді на поверхні супутника. Але тепер астрономи отримали підтвердження, що на Каллісто існує процес, який поповнює її атмосферу сполукою.

Кількість знайденого газу свідчить, що він виникає не лише внаслідок плавлення криги на поверхні супутника, а й походить з його надр. Якщо так, то це означає, що як і на Землі, атмосфера Каллісто поповнюється вуглекислим газом зокрема й з внутрішніх процесів, як-от вулканізм. На нашій планеті ці процеси відповідальні у тому числі й за сталий клімат. Крім того, вуглець є важливою складовою для формування складних органічних молекул, необхідних для появи життя. Тож якщо на Каллісто є колообіг вуглецю між надрами й атмосферою, то він може бути і на інших супутниках Юпітера, підвищуючи їхню придатність для життя.

  • Астрономи сподіваються, що більше зрозуміти про Каллісто допоможе місія JUICE, яка вже відправилася до супутників Юпітера вивчати їхню придатність для життя.