Люди Середземномор’я їли екзотичні продукти з Азії ще в бронзову добу

Жителі Середземномор’я споживали екзотичні продукти з Азії вже у другому тисячолітті до нашої ери, зазначається у статті німецьких археологів у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences. Результати свідчать, що торгівля харчовими продуктами на великі відстані активно відбувалася навіть у часи бронзової доби.

Залишки міських воріт в Мегіддо. Golf Bravo / Wikimedia Commons

Залишки міських воріт в Мегіддо. Golf Bravo / Wikimedia Commons

Що ми знаємо про давню торгівлю?

Торгівля між народами на далекій відстані одне від одного відігравала основну роль в комунікації віддалених суспільств протягом людської історії. Особливо символічною для раннього періоду глобалізації стала торгівля шовком та прянощами. Обмін продуктами зробив суттєвий вклад у трансформацію кухонь світу, що було задокументовано принаймні для періоду Римської імперії. Водночас торгівля харчовими продуктами до того часу на території Євразії є суттєво менш вивченою. Тому археологи з Університету Людвіга-Максиміліана вирішили пролити більше світла на особливості східно-середземноморської кухні в період бронзової та ранньої залізної доби.

Що досліджували вчені?

Щоб з’ясувати, чим харчувалися люди в давнину, дослідники зосередилися на вивченні їхніх зубних каменів, які раніше археологи зазвичай зчищали та викидали. М’який зубний наліт, що утворюється в нашому роті, з часом твердіє та перетворюється на зубний камінь. У процесі його утворення він захоплює та зберігає також крихітні часточки їжі. Тому досліджуючи новітніми технологіями рештки зубів, вчені мають змогу виявити сліди продуктів, що їх споживала давня людина — білки та рослинні мікрорештки.

У своїй роботі німецькі археологи проаналізували зубний камінь 16 людей різного соціального класу, які проживали на території Мегіддо та Тель-Арані понад три тисячі років тому — у XVII та XI столітті до нашої ери. Ці місця належать до регіону південного Леванту, що слугував важливим комунікативним вузлом між Середземномор’ям, Азією та Єгиптом у ті часи.

Що знайшли в зубному нальоті?

Науковці знайшли свідчення тому, що ці люди вже у період бронзової доби їли продукти зі Східної та Південної Азії. У їхній зубних відкладеннях помітили сліди кунжуту, соєвих бобів, куркуми та, ймовірно, бананів. Результати відкидають час появи цих продуктів у регіоні на століття назад, та навіть тисячоліття у випадку з соєю.

Окрім того, що вчені виявили найдавніше свідчення поширення куркуми, сої та бананів за межі Азії, їхні результати вказують на процвітання торгівлі продуктами між такими великими частинами світу.