Личинок і яйця мух запропонували використовувати для ідентифікації злочинців у вбивствах, пов’язаних із сексуальним насильством з боку чоловіків. Як встановили криміналісти, на личинках і яйцях зберігаються сперматозоїди, які можна виділити та використати для визначення особи вбивці. Це може допомогти із розкриттям злочинів, у яких тіло знаходять за кілька днів після злочину та частина доказів уже зникла. Дослідження опублікували в журналі Journal of Forensic Entomology.
Личинок і яйця мух запропонували використовувати для ідентифікації злочинців у вбивствах, пов’язаних із сексуальним насильством. GIPHY
Як вигадали новий метод ідентифікації вбивць?
Науковці провели експеримент із використанням трьох туш поросят, на які нанесли свинячу сперму в трьох різних ділянках тіла. Експерименти проводили протягом трьох місяців: березня, квітня та травня, коли найнижча температура була 6,6 градуса Цельсія, а найвища — 14,8 градуса. Дослідники збирали яйця мух, щойно ті з’являлися на тілі, та личинки, щойно вони досягали певної стадії розвитку.
Дослідження зразків виявило сперматозоїди або їх частини у 50 відсотках усього матеріалу. Найбільше їх було на яйцях і молодих личинках, але навіть у більш розвинених личинок, що самі активно живилися тканинами туш, вдалося знайти головки сперматозоїдів із ДНК. Хоча науковці не проводили виділення ДНК у межах цього попереднього дослідження, збереження сперматозоїдів свідчить про те, що це можливо зробити у майбутньому.
Зразок сперми, у якому кількість сперматозоїдів відповідає чотирьом балам з чотирьох можливих (a), і зразок тканин молодої личинки, у якому кількість сперматозоїдів оцінили на два бали (b). При цьому в другому зразку наявні як цілі сперматозоїди (зелене коло), так і їхні голівки (синє коло). Clarke et al. / Journal of Forensic Entomology, 2024
Новий метод допоможе розслідувати злочини сексуального характеру зі смертельним наслідком, збільшуючи шанси знайти біологічні докази навіть тоді, коли тіло вже почало розкладатися. Це може змінити сучасну ситуацію в криміналістиці, коли більшість таких злочинів залишаються нерозкритими.
Що ще допоможе розкривати злочини
😼 Зберігати на собі людську ДНК можуть і коти, тож, потенційно, вони можуть допомогти відшукати злочинця.
🧬 Але часом аналіз ДНК може давати доволі велику похибку — 1 випадок на 10 тисяч злочинів. Так трапляється у групах з низькою генетичною різноманітністю.
🤖 Штучний інтелект навчили визначити час смерті людини за ступенем розкладання тіла та з урахуванням навколишніх умов, які можуть на це розкладання впливати.
☝️ А вживання людиною наркотиків вперше навчилися визначати за відбитками її пальців.