Комета відростила «роги» від виверження кріовулкана

Комета Понса — Брукса, яка зараз наближається до Землі, утворила пару яскравих «рогів» з газу і пилу, що виникли через кріовулканізм на кометі. Охолоджений газ і крига вириваються з її надр через тріщини, які з'явилися внаслідок наближення комети до Сонця. Про зміни у зовнішньому вигляді комети розповідає видання Space.com.

Зображення комети, отримане обсерваторією Las Cumbres 26 липня. Comet Chasers / Richard Miles

Зображення комети, отримане обсерваторією Las Cumbres 26 липня. Comet Chasers / Richard Miles

Вона загрожує Землі?

Комета Понса — Брукса (12P/Pons-Brooks) — це короткоперіодична комета, відома ще з 14 століття, яка здійснює оберт навколо Сонця кожен 71 рік. 21 квітня 2024 року астрономи очікують на її перигелій, під час якого комета наблизиться до Сонця ближче, ніж орбіта Венери. Після цього, 2 липня 2024, комета пройде на відстані 232 мільйонів кілометрів від Землі (більше, ніж відстань до Марса). Однак, астрономи вже зараз можуть бачити комету, зокрема через те, що вона різко збільшила свою яскравість.

Через кріовулканізм, спричинений деформаціями ядра комети під впливом сонячного вітру і росту температури, викинутий з її надр пил та газ збільшив кількість сонячного світла, яке здатна відбивати комета. За оцінками астрономів, кома комети виросла до 230 тисяч кілометрів, що більш як у сім тисяч разів більше за розмір її ядра, діаметр якого складає близько 30 кілометрів. «Роги», найімовірніше, виникли через неправильну форму ядра, яка поділила кому надвоє. На жаль, вважають науковці, коли комета наблизиться до Землі, вона значно потьмянішає, а роги зникнуть, оскільки частина газу розсіється та відбиватиме менше світла.

Нещодавно ми розповідали, як астрономам вдалося застати розділення комети надвоє — після зближення з Сонцем її ядро луснуло по шву.