Після зближенням з Сонцем ядро довгоперіодичної комети C/2018 F4 розділилося на два майже однакових великих шматка, які тепер існуватимуть як самостійні комети, пишуть китайські астрономи в статті, прийнятій до публікації у The Astrophysical Journal. На думку вчених, ця подія вказує на те, що ядро комети першопочатково могло бути «склеєним» з двох половин.
Чому комета розвалилась?
Загибель комет після зближення з Сонцем — звичайна подія, багато яскравих комет перетворювалися у хмари з пилу та своїх фрагментів під впливом сонячного вітру та високої температури. Десятки та сотні таких подій фіксують коронографи космічного телескопа SOHO, який виявив кілька тисяч комет, багато з яких він бачив востаннє.
Однак, комета C/2018 F4 (PANSTARRS), відкрита у 2018 році, змогла здивувати астрономів. Група вчених з Науково-технічного університету Макао спільно з колегами
виявила, що її ядро розділилось надвоє після зближення з Сонцем 4 грудня 2019 року. Дві половини розлетілися у різні сторони на відстань 400 кілометрів, і продовжують віддалятися.
Розмір половин відомий дуже неточно — від 60 до 4 кілометрів. За допомогою моделювання астрономи визначили, що компоненти комети віддалялися один від одного на швидкості 3 метрів на секунду.
На думку науковців, ядро C/2018 F4 могло бути схожим на ядро комети Чурюмова — Герасименко, яке має неправильну форму та складається з двох частин. Такі об'єкти астрономи називають «контактно-подвійними» — вони виникають, коли два тіла зближуються та «прилипають» один до одного.
Раніше ми розповідали, про руйнування комети ATLAS, за уламками якої виявили, що вона була частиною комети, яку бачили ще у 1844 році.