Клопи-хижаки обмастилися смолою для полювання на бджіл-захисників вулика

Клопи-хижаки з Таїланду виявилися схильними обмазуватися смолою для приваблювання та нападу на своїх жертв — нежалких бджіл. Для цього вони використовують пристосування самих бджіл для захисту вулика: обмазуються смолою, якою ті закривають вхід до вулика, і нападають на бджіл, які мали б захищати цей вхід від чужинців. Науковці вважають, що такі навички у клопів з’явилися внаслідок пристосування до полювання на один тип здобичі, адже їхні родичі з інших регіонів так не поводяться. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Клоп-хижак, що обмазується смолою для приваблювання бджіл. Chen et al. / PNAS, 2025

Клоп-хижак, що обмазується смолою для приваблювання бджіл. Chen et al. / PNAS, 2025

Що заважає бджолам вберегтися від хижаків?

Науковці досліджували клопів-хижаків Pahabengkakia piliceps, що полюють лише на шість видів нежалких бджіл, які замість жала з отрутою використовують щелепи з мурашиною кислотою. Для захисту свого вулика ці бджоли наносять смолу дерев, до якої мають прилипнути чужинці, щоб їх потім знищили бджоли-захисники. Щоб дослідити, як самі P. piliceps не потрапляють у цю пастку, науковці прослідкували за їхньою поведінкою в природі та провели лабораторні експерименти.

Бджола-захисник кусає передню ногу клопа-хижака, яка обмазана смолою, через що йому легше її впіймати. Chen et al. / PNAS, 2025

Бджола-захисник кусає передню ногу клопа-хижака, яка обмазана смолою, через що йому легше її впіймати. Chen et al. / PNAS, 2025

Раніше дослідники припускали, що вони наносять смолу на передні та середні ноги, щоб краще ловити здобич, як їхні родичі з Австралії. Тому в експерименті деяким із P. piliceps смолу нанесли на задні ноги чи черевце, якими вони бджіл не хапають. Хоча так клопи зловили менше здобичі за тих, що змащували передні ноги, та все ж більше за зовсім позбавлених смоли особин. Це наштовхнуло науковців на думку, що сама смола відіграє роль приманки.

В експерименті у добре провітрюваній камері науковці встановили, що під час підсихання смола на ногах P. piliceps виділяє леткі сполуки. На них і реагують бджоли-захисники, покидаючи безпечний простір всередині вулика. А нанесення смоли на передні кінцівки допомагає P. piliceps змусити бджіл атакувати зі зручного для клопів боку. Таким чином, клопи-хижаки використовують смолу як інструмент для приваблювання здобичі, хоча донедавна здатність виготовляти та використовувати інструменти приписували лише людям і кільком видам хребетних тварин.

Які способи полювання вигадують інші тварини

🐛 Гусениці молей з Гаваїв виявилися схильними доїдати здобич за павуками, в чиїх гніздах живуть. А для захисту від розпізнавання вони вкривають себе частинками тіл жертв.

🏴‍☠️ Павуки-пірати приманили інших павуків за допомогою шовкової нитки, яку ті хотіли додати до своєї павутини, але, торкаючись до неї, ставали здобиччю павука-пірата.

🐸 А мадагаскарські павуки, імовірно, будують пастки з листя для місцевих жаб. У таких пастках жаби можуть шукати прихистку, навіть не підозрюючи, що всередині на них чекає хижак.