Клітини дитячого раку перетворили на здорові м'язові

Генетичне редагування дозволило перетворити клітини агресивного дитячого раку рабдоміосаркоми на здорові м'язові клітини. Це відкриття може посприяти розробленню нової терапії злоякісної хвороби, пишуть американські науковці у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Ракові клітини, перетворені на м'язові. Martyna W. Sroka et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2023

Ракові клітини, перетворені на м'язові. Martyna W. Sroka et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2023

Як змусити ракові клітини стати знову здоровими?

При рабдоміосаркомі пухлини формуються із клітин, які нагадують клітини-попередники м'язів. Але вони виділяються тим, що перебувають наче на проміжній стадії, не експресуючи гени білків скоротливого апарату, і водночас надмірно поділяючись. Вчені Лабораторії Колд-Спрінг-Гарбор припустили, що генетичним втручанням можна змусити ці клітини завершити процес диференціації на м'язові й у такий спосіб усунути ракову пухлину. Подібну терапію вже випробовують для лікування раку крові.

Спершу дослідники з'ясували, що ключову роль у переродженні клітин на злоякісні при рабдоміосаркомі відіграє ген білка NF-Y. Він блокує нормальний процес диференціації клітин за шляхом м'язових і сприяє виробленню білка PAX3–FOXO1, який спонукає ракові клітини ділитися. Тож вчені спробували заблокувати NF-Y за допомогою технології генетичного редагування CRISPR. У результаті, клітини продовжили дозрівання до зрілих м'язових клітин і втратили ознаки злоякісності. Це дає надію, що у майбутньому можна буде лікувати рабдоміосаркому препаратами, які пригнічують білок NF-Y.

  • Раніше ми писали, що проти раку також планують використати ракові клітини. Вони мають діяти як вакцина, тренуючи імунну систему виявляти злоякісні клітини, а генетична модифікація має завадити їм ділитися.