Генетичне редагування дозволило перетворити клітини агресивного дитячого раку рабдоміосаркоми на здорові м'язові клітини. Це відкриття може посприяти розробленню нової терапії злоякісної хвороби, пишуть американські науковці у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Ракові клітини, перетворені на м'язові. Martyna W. Sroka et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2023
Як змусити ракові клітини стати знову здоровими?
При рабдоміосаркомі пухлини формуються із клітин, які нагадують клітини-попередники м'язів. Але вони виділяються тим, що перебувають наче на проміжній стадії, не експресуючи гени білків скоротливого апарату, і водночас надмірно поділяючись. Вчені Лабораторії Колд-Спрінг-Гарбор припустили, що генетичним втручанням можна змусити ці клітини завершити процес диференціації на м'язові й у такий спосіб усунути ракову пухлину. Подібну терапію вже випробовують для лікування раку крові.
Спершу дослідники з'ясували, що ключову роль у переродженні клітин на злоякісні при рабдоміосаркомі відіграє ген білка NF-Y. Він блокує нормальний процес диференціації клітин за шляхом м'язових і сприяє виробленню білка PAX3–FOXO1, який спонукає ракові клітини ділитися. Тож вчені спробували заблокувати NF-Y за допомогою технології генетичного редагування CRISPR. У результаті, клітини продовжили дозрівання до зрілих м'язових клітин і втратили ознаки злоякісності. Це дає надію, що у майбутньому можна буде лікувати рабдоміосаркому препаратами, які пригнічують білок NF-Y.
- Раніше ми писали, що проти раку також планують використати ракові клітини. Вони мають діяти як вакцина, тренуючи імунну систему виявляти злоякісні клітини, а генетична модифікація має завадити їм ділитися.