Генна інженерія націлила ракові клітини проти раку

Американські онкологи генетично змінили злоякісні клітини, щоб використати їх як вакцину для боротьби з раком. Їх змусили виробляти протиракові сполуки, а також внесли модифікацію, щоб перешкодити утворенню ними нових пухлин. Перші підтвердження роботи підходу отримали в дослідах на мишах, про що написано в журналі Science Translational Medicine.

Ракові клітини. National Cancer Institute / Unsplash

Ракові клітини. National Cancer Institute / Unsplash

Як рак може спрацювати проти раку?

Вакцини проти раку є потенційним потужним способом боротьби з онкологічними захворюваннями. Ми вже писали про випробування таких проти раку грудей та мозку. Але якщо ці вакцини змушували здорові клітини виробляти біомаркери злоякісних, щоб натренувати імунну систему краще боротися з пухлинами, то у новій роботі науковці вирішили робити щеплення самими живими раковими клітинами. Все через їхню схильність повертатися до місця пухлин.

Дослідники з Гарвардської медичної школи вирішили використати модифіковані клітини раку у ролі доставників ліків до інших пухлин. Завдяки технології генетичного редагування CRISPR-Cas9 їх змусили виробляти речовини інтерферон-β та гранулоцитарно-макрофагальний колонієстимулюючий фактор, які перешкоджають розростанню пухлин та спонукають імунну систему краще боротися з раком. Додатково клітини модифікували таким чином, щоб унеможливити утворення з них нових пухлин, зокрема мати змогу знищити їх, коли в них немає потреби.

Якого результату досягли у такий спосіб?

Вчені випробували незвичайну клітинну терапію на мишах із гліобластомою і раком легень. У мишей, яким ввели модифіковані клітини, не спостерігали розростання раку, на відміну від контрольних тварин. Тож автори вважають, що змінені злоякісні клітини мають тривалий протираковий ефект.

Науковці також перевірили, чи зможуть модифіковані клітини запобігти поверненню хвороби, якщо їх імплантувати в місце видалення пухлин. У 10 з 12 мишей протягом тижня було усунено залишкові злоякісні клітини, тоді як у контрольних тварин пухлини повернулися і їх довелося піддати евтаназії протягом двох тижнів. Це означає, що підхід може спрацювати проти рецидиву раку і запобігти метастазам.