Кліматологи спрогнозували перший день без криги в Арктиці вже цього десятиліття

Кліматологи спрогнозували настання першого дня без криги, коли її площа в Арктиці складатиме менше одного мільйона квадратних кілометрів, уже протягом найближчих 3-6 років, тобто до 2030-го. За попередніми прогнозами, які враховували лише середньомісячні показники відсутності криги, зникнення криги в Арктиці очікували не раніше 2050 року. Нові результати підкреслюють необхідність якнайшвидшого введення нових заходів боротьби з глобальним потеплінням, яке й призводить до зменшення площі арктичної криги. Дослідження опублікували в журналі Nature Communications.

Кліматологи спрогнозували перший день без криги в Арктиці вже до 2030 року. Unsplash

Кліматологи спрогнозували перший день без криги в Арктиці вже до 2030 року. Unsplash

Як передбачили зникнення криги в Арктиці?

Науковці застосували 11 кліматичних моделей для передбачення темпів танення криги в Арктиці на основі її площі у 2023 році. За їхніми підрахунками, настання першого дня, коли площа криги скоротиться до менш як мільйона квадратних кілометрів, може відбутися як за три роки від початку відліку у 2023-му, тобто у 2026 році, так і аж наприкінці століття. Усе залежить від темпу змін клімату, викликаних людською діяльністю.

Що цікаво, дев’ять із використаних моделей прогнозують перший день без криги саме у найближчі 3-6 років. За умови найшвидшого сценарію критичне зменшення площі криги триватиме від 11 до 53 днів та буде пов’язаним з періодами різкої втрати криги внаслідок сильного потепління взимку та навесні. І хоча науковці називають такий сценарій малоймовірним, вони підкреслюють необхідність утримувати глобальне потепління в межах півтора градуса Цельсія згідно з Паризькою кліматичною угодою. В іншому випадку танення арктичної криги матиме серйозні наслідки для клімату, призведе до підвищення рівня моря та втрати місцевими тваринами середовища існування.

Як швидко тане арктичний лід

❄️ Аномально високі температури та танення криги у Баренцевому морі призвели до сильних снігопадів у Європі в лютому 2018 року.

🌞 Зникнення літнього крижаного покриву в Арктиці може посилити глобальне потепління через зниження здатності поверхні Землі відбивати сонячне світло.

🥵 А стрімке нагрівання цього регіону здатне прискорити темпи глобального потепління на вісім років.

🌧 За новими прогнозами кліматологів, уже до 2060 року в Арктиці замість снігопадів варто буде очікувати дощів — це станеться на 20 років раніше, ніж передбачали досі.