Кажани не оцінили перехід фермерів до органічного землеробства

Кажани стали менше літати у цитрусових садах, де фермери почали перехід до органічного землеробства. Виявилося, у перехідний період змінюється біорізномаїття комах у садах, які є джерелом їжі для кажанів. Наразі це перше дослідження впливу переходу до органічного землеробства на диких тварин, розповідає Ексетерський університет.

Нетопир білосмугий. Harris Nicolaou

Нетопир білосмугий. Harris Nicolaou

Чим органічне землеробство відрізняється від звичайного?

Органічне землеробство передбачає зокрема відмову від використання хімічних добрив і пестицидів, а також зміну стратегій ведення господарства, як-от сівозміна. Втім, попри те, що на перший погляд здається, що перехід господарств до органічного землеробства має позитивно впливати на біорізномаїття, дослідження вказують, що зокрема у перехідний період можуть знижуватися родючість ґрунту та біорізноманіття, у першу чергу, комах.

Тепер британські вчені з'ясували, що під час такого переходу страждають і кажани, зокрема через те, що втрачають комах як основне джерело їжі. Дослідження традиційного, перехідного й органічного господарств на Кіпрі показало, що три місцеві види кажанів у цитрусових садах, де господарі переходили до органічного землеробства, знизили свою активність порівняно з кажанами з інших садів.

Чи повернуться кажани у сади?

Науковці спостерігали за польотами нетопирів білосмугих (Pipistrellus kuhlii), нетопирів скельних (Hypsugo savii) та довгокрилів європейських (Miniopterus schreibersii). Виявилося, у перехідних садах їх було майже втричі менше, ніж у традиційних. Причому на активність кажанів не впливало те, що навколо були природні зони, які у господарстві не використовувалися. Однак, у господарствах, які повністю перейшли до органічного господарства, кажани літали так само, як і у традиційних.

На думку дослідників, коли господарство завершує перехід до органічного, відновлюється екологічний баланс, що повертає до них кажанів. Однак, вчені зауважують, що для збереження популяції кажанів, слід враховувати такий вплив зміни способу ведення господарства, та пом'якшувати його. Наприклад, пропонують науковці, господарства мають переходити до органічного землеробства асинхронно.

Чим вас можуть здивувати кажани?

🎤Данські вчені з'ясували, що кажани вміють гроулити, як дез-металісти

🎧Також виявилося, що дикі кажани можуть впізнати звуки, які почули чотири роки тому

💨А швидкість звуку виявилася вроджено закодованою в мозку кажанів. Так вони здатні швидко навчитися літати у дитинстві