Каліфорнійські секвої ожили після пожежі, випустивши тисячолітні бруньки

Вічнозелені секвої у Каліфорнії пережили сильну лісову пожежу 2020 року завдяки тому, що випустили бруньки, сформовані ще тисячу років тому. Для того, щоб запустити їхній ріст, дерева використали резерви вуглеводів, які утворили при фотосинтезі ще майже шість десятиліть тому. Це наразі рекордний показник серед дерев. Утім, фахівці побоюються, що для відновлення від наступної пожежі запасів у стародавніх секвой уже могло не залишитися. Про дослідження у журналі Nature Plants повідомляє сайт журналу Science.

Секвоя у вогні 2020 року. Kent Nishimura / Los Angeles Times / Getty Images

Секвоя у вогні 2020 року. Kent Nishimura / Los Angeles Times / Getty Images

Що сталося із секвоями?

У серпні 2020 року Каліфорнію охопили спустошливі лісові пожежі. Вони зачепили також одні з найстаріших дерев планети — тисячолітні вічнозелені секвої (Sequoia sempervirens) державного парку Big Basin Redwoods. Ці стометрові рослини пристосовані до пожеж, зокрема корою, що в основі сягає у товщину 30 сантиметрів і багата на танінові кислоти, які не дають просуватися полум'ю. Однак тоді вогонь дістався навіть вершини найвищий та найстаріших секвой, знищивши зелене листя.

Природозахисники занепокоїлися, що стародавні дерева загинули, не маючи змоги більше фотосинтезувати та створювати необхідні для життя і росту органічні сполуки. Однак через кілька місяців після пожежі з'ясувалося, що багато рослин вижили і змогли випустити нові пагони. Це означало, що секвої використали запаси поживних речовин. Науковці знали, що столітні дерева можуть зберігати протягом років такі запаси, але секвої живуть понад 2 000 років. Тому вчених Університету Північної Аризони зацікавило, наскільки старі запаси були в цих стародавніх дерев, що вижили.

Що дізналися нового про секвої?

Дослідники прикрили стовбури 60 обвуглених секвой чорним пластиком, щоб запевнитися, що нові паростки з'являтимуться винятково завдяки запасеним поживним речовинам, а не новому фотосинтезу. Відтак через пів року паростки взяли на дослідження до лабораторії. Радіовуглецеве датування вказало, що у середньому вік вуглеводів — основного джерела енергії у рослин — складає 21 рік. І це найстаріші резерви енергії, які коли-небудь виявляли у дерев. Попередній рекорд складав 17 років у кленів. Та ретельніше вивчення вказало на ще старіші запаси. Взявши до уваги ще й вік, масу дерев та нормальний показник фотосинтезу, з'ясувалося, що деякі вуглеводи секвої утворили ще щонайменше 57 років тому.

Але бруньки під корою, із яких виросли нові пагони, виявилися набагато старішими. Зі зразків великої секвої, яка впала після пожежі та пустила нові паростки, з'ясувалося, що багато її бруньок сформувалися ще тисячу років тому. Автори вірять. що це найстаріші живі бруньки із задокументованих у науковій літературі.

a-b. Спалені секвої із новими пагонами. c. Пагони різного розміру після пожежі. Drew M. P. Peltier et al. / Nature Plants, 2023

a-b. Спалені секвої із новими пагонами. c. Пагони різного розміру після пожежі. Drew M. P. Peltier et al. / Nature Plants, 2023

Попри те, що секвоям вдалося активізувати тисячолітній резерв заради виживання після пожежі, науковці все ще занепокоєні долею дерев. Щоб відновити зелень, яку рослини мали до пожежі, піде багато років, під час яких фотосинтез залишатиметься на відносно низькому рівні. Якщо в цей час станеться ще одна масштабна пожежа, яких очікується більше через зміну клімату, невідомо, чи вистачить у секвой запасів енергії на повторне відновлення.

  • Пожежі у США, особливо в Каліфорнії, частішають через триваліші та сильніші періоди посухи, однак це не єдиний фактор. Загрози додають і птахи. Як показало нещодавнє дослідження, за чотири роки понад 40 пожеж у США сталися через птахів, яких уразило струмом на лініях електропередачі.