Астрономи припустили, що близько 466 мільйонів років тому Земля могла мати кільце, яке утворилося внаслідок руйнування астероїда на орбіті. Ця гіпотеза пояснила різке збільшення метеоритних ударів у той час, а також вплив на клімат, який міг спричинити льодовикову епоху. Дослідження опублікували в журналі Earth and Planetary Science Letters.
Звідки у Землі взялося кільце та куди воно поділося?
Приблизно 466 мільйонів років тому на Землі відбувся Ордовицький сплеск метеоритних ударів, який тривав близько 40 мільйонів років. Що цікаво, велика кількість кратерів цього періоду розташована на невеликій території в екваторіальному регіоні Землі. Одним із можливих пояснень є те, що астероїд, потрапивши в гравітаційне поле Землі, не впав відразу, а розірвався на безліч уламків через вплив припливних сил. Ці уламки сформували кільце, яке протягом мільйонів років осідало на Землю у вигляді метеоритних дощів.
Дослідження показують, що цей період збігається з Великою ордовицькою подією біорізноманіття, коли на Землі швидко еволюціонували нові види. Якщо кільце справді вплинуло на клімат, спричинивши суттєві зміни умов життя, це могло стимулювати розвиток нових організмів. Якщо теорія підтвердиться, це відкриє нові можливості для розуміння не лише історії Землі, але й потенційного впливу на кліматичні та еволюційні процеси в майбутньому.
Цікавий аспект цього дослідження полягає в тому, що подібний механізм можна розглядати як можливий спосіб тераформування, тобто штучного створення потрібних нам умов на інших планетах. Якщо науковці зможуть відтворити подібний процес, це може значно розширити наші можливості для впливу на клімат планет, таких як Венера.
Що ще відомо про астероїди у Сонячній системі
🦕 Падіння астероїда спричинило вимирання динозаврів, а аналіз ударного кратера показав, що цей астероїд прилетів на Землю з-поза Юпітера.
🌋 Дослідження ударних кратерів від ще 200 метеоритів вказало на те, що ці метеорити прилетіли з Марса, а саме — з вулканічно активних регіонів Тарсис та Елізіум.
☄️ А от супутник Юпітера Ганімед пережив зіткнення з у рази більшим за «вбивцю динозаврів» астероїдом, що змінило його обертання.