Астероїд з радіусом близько 150 кілометрів зіткнувся з Ганімедом, найбільшим супутником Юпітера, близько чотирьох мільярдів років тому, показало моделювання японського науковця. Це не лише залишило величезний кратер та створило концентричні борозни на його поверхні, але й змінило обертання супутника, так що ударний кратер відхилився від екватора на 20 градусів, опинившись на зворотному від Юпітера боці. Результати моделювання опублікували в журналі Scientific Reports.
Порівняння розмірів Місяця (зліва згори), Ганімеда (зліва знизу) та Землі (справа). NASA / JPL / DLR
Яким було зіткнення з найбільшим супутником Юпітера?
Науковець змоделював сценарії зіткнення з супутником астероїдів різної величини, а також під різним кутом, поки не визначив ті умови, за яких на поверхні Ганімеда могли утворитися концентричні борозни. Як виявилося, для цього астероїд мав зіткнутися з поверхнею під кутом 60-90 градусів, утворивши початковий кратер радіусом до 700-800 кілометрів. Удар такої сили спричинив переорієнтацію супутника в просторі, яка тривала близько 1000 років. Астероїд, що міг так сильно вплинути на Ганімеда, мав бути приблизно в 30 разів більшим за астероїд, що знищив динозаврів на Землі.
Що ще відомо про астероїди у Сонячній системі
🦕 За аналізом зразків з ударного кратера Чиксулуб, який утворився внаслідок падіння «убивці динозаврів», науковці встановили, що цей астероїд прилетів з зовнішніх частин Сонячної системи, з-поза Юпітера.
🌚 Найбільший кратер Місяця, басейн Південний полюс — Ейткен, міг утворитися внаслідок зіткнення з єдиним космічним тілом в той самий час, коли й Земля переживала бомбардування астероїдами.
☄️ Детальніше про те, як і для чого вивчають астероїди, а також про першу вдалу спробу переспрямувати астероїд в межах місії DART — читайте у нашому матеріалі «Вчені продовжують вивчати астероїд, який два роки тому протаранили».