200 метеоритів прилетіли на Землю з вулканічних регіонів Марса

Канадські дослідники вперше точно встановили, що майже 200 знайдених на Землі метеоритів походять з вулканічно активних регіонів Марса — Тарсис й Елізіум. Вони утворилися в п’яти кратерах Марса, які виникли на місці потужних ударів астероїдів. Це вдалося виявити за допомогою комплексного аналізу, що включав комп’ютерне моделювання ударів, оцінку збереженості кратерів та хронологію їх утворення. Результати дослідження опублікували в журналі Science Advances.

Художнє зображення астероїда над Марсом. Pitris / Getty Images

Художнє зображення астероїда над Марсом. Pitris / Getty Images

Як довели марсіанське походження метеоритів?

Метеорити марсіанського походження знаходили на Землі протягом тривалого часу. Їхнє походження з Марсу науковці спершу підозрювали через вулканічний характер порід та вік у 1,3 мільярда років, а згодом підтвердили на основі порівняння складу газів у метеоритах зі складом марсіанської атмосфери, яку дослідили апарати марсіанських місій «Вікінг».

У новому дослідженні науковці створили детальні комп’ютерні моделі, які симулювали процеси ударів астероїдів по поверхні Марса. Вони врахували різноманітні параметри, такі як маса, швидкість і кут зіткнення астероїдів, а також фізичні властивості марсіанських порід. Виявилось, що досліджені метеорити походять походять із п'яти кратерів на Марсі, з яких було вибито метеорити з різним мінеральним та хімічним складом.

Додатково науковці дослідили зміни у структурі та властивостях цих метеоритів, які були спричинені надзвичайно високими тиском та температурою під час їхнього вибивання з поверхні Марса. Це дозволило дозволив реконструювати розміри кратерів, з яких були вибиті метеорити, оцінити глибину залягання порід, енергію і напрямок ударів астероїдів. Це дослідження надає нове розуміння вулканічної активності, складу мантії та історії ударних подій на Марсі протягом останніх трьох мільярдів років.

Як малі космічні тіла рухаються Сонячною системою

🦕 Як виявив аналіз ударного кратера Чиксулуб, астероїд-«вбивця динозаврів» прилетів з зовнішньої частини Сонячної системи, десь з-поза Юпітера.

🪐 А от Сатурн не пропустив повз себе комету, змінивши її орбіту настільки, що вона назавжди покине Сонячну систему. Це другий зафіксований випадок «вигнання» комети з нашої системи.

🌕 За допомогою моделювання науковцям вдалося підтвердити походження навколоземного астероїда Камоалеви з ударного кратера на Місяці.