Інженери розробили портативний пристрій для виявлення мікропластику

Канадські інженери розробили портативний і недорогий інструмент для точного виявлення мікро- та нанопластику в повсякденних його джерелах, таких як одноразові стаканчики та пляшки з водою. Пристрій використовує флуоресценцію для виявлення частинок пластику розміром від 50 нанометрів до 10 мікрон, а результати надходять за лічені хвилини у мобільний додаток. Про це повідомив портал Phys.org.

Зображення роботи пристрою для виявлення мікропластику. Ye et al. / ACS Sensors, 2024

Зображення роботи пристрою для виявлення мікропластику. Ye et al. / ACS Sensors, 2024

Як працює пристрій для виявлення мікропластику?

Розробка складається з боксу з біорозкладного полімеру з бездротовим цифровим мікроскопом та світлодіодом. Він потребує лише краплі рідини для аналізу, а вартість одного тесту складає 1,5 цента. Науковці протестували його на одноразових стаканчиках, у які налили окріп, і виявили, що стаканчики виділяють сотні мільйонів частинок нанопластику. Науковці планують ввести пристрій у комерційне використання для виявлення мікропластику на практиці. Вони також наголошують на важливості заміни пластику на біорозкладні полімери.

Наскільки серйозною є проблема мікропластику

📖 Детально про те, що називають мікропластиком, звідки він береться та як впливає на живих організмів, — читайте у нашому матеріалі «Що таке мікропластик?».

🍳 Як виявили науковці, залишена кухонним приладдям подряпина на тефлоновій сковорідці може вивільняти понад дев’ять тисяч частинок мікро- та нанопластику, а сильно пошкоджена поверхня — до двох мільйонів частинок.

🫖 Але є і хороші новини — дослідження показало, що кип’ятіння води з-під крана може зменшити вміст мікропластику в ній на 80 відсотків.