Індустріалізація не зіпсувала людям сон

Попри поширене переконання науковці з’ясували, що люди в індустріалізованих країнах не сплять гірше за людей зі спільнот, де індустріалізація не відбулася. Навпаки, в індустріалізованих країнах люди сплять більше та якісніше, але мають менш впорядковані циркадні ритми, які регулюють сон і неспання. Водночас науковці вважають, що саме порушення циркадних ритмів може бути причиною, з якої жителі індустріалізованих країн почуваються, ніби сплять недостатньо довго чи добре. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the Royal Society B.

Індустріалізація не зіпсувала людям сон. GIPHY

Індустріалізація не зіпсувала людям сон. GIPHY

Як індустріалізація пов’язана зі сном?

Протягом довгого часу науковці вважали, що наслідки індустріалізації, зокрема штучне освітлення вночі та проведення часу перед екранами, є основною причиною «епідемії недосипу» в розвинених країнах. Утім не всі дослідники погоджуються навіть із тим, що така епідемія взагалі існує, наголошуючи, що відгуки людей про сон не завжди відображають його якість. Тому науковці з Університету Торонто в Міссіссозі вирішили проаналізувати дані про тривалість сну з індустріалізованих і неіндустріалізованих країн світу.

Що дізналися про вплив індустріалізації на сон?

Науковці проаналізували 54 різних досліджень, проведених у 21 країні світу. Як з’ясувалося, в середньому люди спали по 6,8 години за ніч, але в неіндустріалізованих країнах, таких як Конго, Мадагаскар і Болівія, середня тривалість сну складала 6,4 години, тоді як в індустріалізованих, на кшталт Австралії, — понад сім годин.

Відрізнялася і якість сну у цих країнах, тобто скільки з проведеного в ліжку часу люди дійсно спали. В індустріалізованих країнах цей показник становив 88 відсотків, тоді як в інших — лише 74 відсотки. Але оцінка циркадних ритмів за шкалою від нуля до одного показала, що в жителів неіндустріалізованих країн ці ритми більш регулярні, ніж у жителів індустріалізованих — 0,7 бала проти 0,63.

З чим пов’язали погіршення сну в жителів індустріалізованих країн?

Науковці зробили висновок, що індустріалізація надала людям можливість спати довше та якісніше. Водночас вони зазначають, що причиною відчуття недосипання у людей з індустріалізованих країн може бути інший спосіб життя, зокрема вищий рівень стресу. Дослідники сподіваються, що розуміння того, які фактори збільшують якість сну в жителів індустріалізованих країн і налагоджують циркадні ритми жителів інших країн, допоможе зі створенням таких умов сну, за яких люди добре висипатимуться.

На що впливає тривалість і графік сну

😴 Як з’ясувалося, якість сну впливає на якість життя людей більше, ніж час засинання та його тривалість. Утім не виключають і того, що більш задоволені життям люди краще висипаються.

💔 Важливою є й регулярність сну, адже у тих, хто має порушений графік сну, виявили вищий ризик інфаркту й інсульту та смерті від них.

❤️‍🩹 Але недоспані протягом робочого тижня години можна надолужити, поспавши довше на вихідних, — і це виявилося гарним способом знизити ризик хвороб серця.