Нерегулярний сон збільшив ризик хвороб серця

Нерегулярний сон збільшив ризик серйозних хвороб серця, таких як інфаркт та інсульт, і смерті від серцево-судинних захворювань навіть у людей, які дотримувалися рекомендацій з тривалості сну. На цей ризик впливало те, чи лягали спати та прокидалися люди в один і той самий час, скільки разів за ніч прокидалися та скільки часу спали загалом. Такі результати свідчать про необхідність дбати не лише про тривалість сну, але й про його режим для збереження здоров’я серця. Дослідження опублікували в журналі Journal of Epidemiology & Community Health.

Нерегулярний сон підвищив ризик хвороб серця навіть у тих, хто спав достатньо довго. GIPHY

Нерегулярний сон підвищив ризик хвороб серця навіть у тих, хто спав достатньо довго. GIPHY

Наскільки нерегулярність сну вплинула на здоров’я серця?

Науковці залучили до дослідження понад 72 тисячі дорослих добровольців без серйозних серцево-судинних захворювань, які протягом семи днів носили акселерометри, що допомогло виміряти регулярність сну. Далі у них вираховували індекс регулярності сну, за шкалою від 0 до 100, де люди з показником понад 87 мали регулярний сон, 71-87 — проміжної регулярності, а менш як 71 — нерегулярний.

За добровольцями спостерігали протягом восьми років, фіксуючи серйозні серцеві захворювання та смерть від них. Як виявилося, нерегулярний сон підвищував ризик таких хвороб на 26 відсотків, а сон проміжної регулярності — на 8 відсотків порівняно з тими, у кого сон був регулярним. І навіть якщо люди дотримувалися рекомендацій щодо тривалості сну, нерегулярний сон був пов’язаний із вищим на 19 відсотків ризиком серйозних серцево-судинних захворювань.

Такі результати свідчать про те, що рекомендації щодо здорового сну мають включати не лише тривалість, але й регулярність, а також підкреслюють ризики для людей, що сплять нерегулярно, як лікарі чи пожежники, що працюють позмінно.

Як сон впливає на здоров’я

🫀 Науковці виявили, що надолуження недоспаних годин на вихідних може значно знизити ризик серцево-судинних захворювань порівняно з тими, хто цього не робить.

😴 Чеські науковці виявили, що якість сну, тобто те, наскільки добре людина висипається, визначає його користь для здоров’я сильніше, ніж тривалість.

🧠 Сон впливає і на мозок: недостатньо довгий сон у середньому віці пов’язали з деменцією у старості, а денний сон покращив розумові здібності людей старшого віку.