Індійські собаки полюбили жовтий колір
Вуличні собаки з індійського міста Колката надали перевагу їсти з жовтої миски, підходячи до неї частіше навіть тоді, коли жовта миска була порожня, а миски інших кольорів поруч — повні. Раніше у собак не виявляли перевагу до якогось кольору, адже вони в цілому погано їх розрізняють. Дослідники вважають, що в Індії вуличні собаки могли полюбити жовтий колір через те, що недоїдки часто мають жовтий колір завдяки спеції куркумі. Такі роздуми опублікували в журналі Animal Cognition.

Одна із собак в експериментальних умовах перед мисками синього, жовтого та сірого кольорів. Roy et al. / Animal Cognition, 2025
Як дізналися про любов собак до жовтого?
Оскільки у попередніх дослідженнях собак навчали надавати перевагу тому чи іншому кольору, науковці вирішили провести експеримент на 134 вуличних нетренованих собаках. Перед ними ставили миски трьох кольорів: жовтого, синього та сірого, а після цього спостерігали за вибором собаки. В одних випадках усі три миски були порожні, а в інших — містили ласощі для собак чи сире м’ясо. У понад половині випадків собаки обирали жовту миску, а синю чи сіру обирали з однаковою частотою.
Що цікаво, коли науковці ставили перед собакою порожню жовту миску та сіру миску з їжею, то собаки спершу все одно перевіряли жовту миску, потім підходили до експериментаторів і лише тоді перевіряли сіру. Іноді вони також гризли чи чіпали лапою порожню жовту миску. Тому іншою гіпотезою щодо причин їхньої любові до жовтого є те, що через обмеження кольорового зору собаки можуть бачити червоно-рожеві відтінки м’яса як жовті, а тому й надають перевагу жовтому.
Якщо це так, то така риса має бути не лише в індійських собак, але і в улюбленців по всьому світу. Тож тепер дослідники хочуть перевірити, чи є любов до жовтого в домашніх собак і собак з інших країн. Це може знайти застосування в тренуванні собак-компаньйонів і для кращого розуміння поведінки собак під час полювання та вибору партнера.
Як розпізнають кольори інші тварини
🐟 Риби облади та кантари виявилися здатними не просто розрізняти різні кольори, але й із їхньою допомогою впізнавати дайверів, які їх годували.
🐠 А інші риби, довгопері губані, можуть змінювати забарвлення своєї шкіри для маскування та «бачити», якого вона зараз кольору, завдяки світлочутливим білкам під її поверхнею.
👀 Колірну сліпоту в людей вдалося частково відновити завдяки генній терапії: з її допомогою пацієнти змогли побачити червоний колір, який до цього бачили чорним.
📸 Для того, щоб краще зрозуміти сприйняття кольорів різними видами тварин, науковці створили камеру, завдяки якій можна побачити світ очима собаки, бджоли та птахів.